LoadingSonra oku

2016 yılının ilk gününde kendime yeni yıl planı hazırlamıştım. Planlarımın içerisinde yıl sonuna kadar toplam 50 kitap okumalıydım. Yoğun geçen günlerin ve üstüne benimde tembelliğim eklenince şimdiye kadar pek fazla okuduğum söylenemez.Bugün itibariye Stefan Zweig’in yazmış olduğu Satranç kitabını bitirmiş bulunmaktayım.

Satrancı ilkokul 4.sınıfta satranç klubünde öğrenmiştim. Açıkcası çok sevmeme rağmen gerek çevrem gerekse hayatın şartlarından dolayı pek oynama fırsatım olmadı. Sonuçta 2 kişilik oynanan oyunu tek başınıza nasıl oynayabilirsiniz ki?

Satranç

Bir gemi yolculuğu sırasında yaşanan olayları konu alan bu kitapta karakter analizi çok iyi saptanmıştır.Dünya satranç şampiyonuna karşı bir grup insanın yürüttüğü satranç turnuvası bir hayli zorlu geçmektedir. Tam o sırada oyuna sonradan dahil olan Dr. B adında biri oyunun seyrini çok ilginç şekilde değiştirir.Dünya şampiyonu karşısında çok kısa sürede zafer olmasa da beraberliği getirir.Daha sonra hata yaptığını düşünen Dr.B oyuna karıştığı için özür diler ve orayı terkeder.Fakat oradakilerin ona ihtiyacı vardır.Dr.B yi ikna etmek için onuna yanına giden kişi olacaklardan haberi yoktur. Yanına gittiğinde karşılaştığı hikaye onu fazlasıyla şaşırtmıştır. Herşeyin anlamını yitirdiği bir zamanda psikolojik olarak sıkıntılar baş göstermeye başlar. Dr.B’nin hikayesinde “HİÇLİĞİN” olduğu bir odaya bırakılan adamın hikayesi çıkıyor karşımıza. Adamın içinde bulunduğu buhranı kendi benliğinizde yaşıyorsunuz. Sadece yemek ve günlük ihtiyaçlarını karşılayacak banyo ve tuvaletten başka bir şey yoktur bu odada.Penceresi duvara bakan bir yer.. Ve orda geçirilen aylar… Otokontrolün bitme noktasına geldiği bir anda ele geçirdiği santranç kitabını kendisine dost edinen bir adamın hikayesi. Anlattıkça gün yüzüne çıkan acılar sizi çok etkileyecek.

Değerlendirme
Konu
10
Ortam
5
Betimleme
7
Olay örgüsü
8
Mantık
9
Tutarlılık
8
Karakter analizi
9
Yakup Udül
1993 yılında Manisa'da doğdum. Lise bitimine kadar birçok sektörde iş tecrübem oldu. 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat programında okumaya hak kazandım. Üniversite 1. sınıfta sahip olduğum ilk bilgisayarım ile web programlama dillerini öğrendim. İlk kurduğum web sitem filmkutum.com'u 2015 yılında kapattım. 2015 yılında yakupudul.com adında blog tuttum. Daha sonra bir başka web sitesinde yazarlık yapmaya devam ettim. Yazılarıma ilk sansürü aldıktan sonra "Düşünceni Özgür Bırak!" sloganıyla mornota.com'u kurdum. Burada değerli dostlarla özgürce düşüncelerimizi "söz uçar yazı kalır" mottosu ile aktarıyoruz. Bazen uç noktalara dokunabiliyorum. Bu yüzden yazdıklarımın hepsini doğru ya da yanlış kabul etmeyin. Acaba? sorusunu kendinize sorun. İçinizde oluşacak şüphenin peşinden gidin, okuyun, araştırın, kendiniz öğrenin! Bana e-posta, facebook ve instagram adresim ile ulaşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment