in

21.Yüzyıl Sosyopatları : Yürüyen Merdivenin Sol tarafında bekleyenler

Escalator WALK

Bir çok konuda olduğu gibi insanları; metro yürüyen merdivenlerinin sağ tarafında bekleyenler ve sol tarafında bekleyenler diye ikiye bölebiliriz. Hatta açık olmak gerekirse , her tür insanı kabullenebilen biri olarak bu konuda ciddi anlamda faşist bir insana dönüşebilirim .
Hikayem çok değil bundan 6-7 yıl önce başlıyor, o zamanlar İzmir’de öyle çok metroya binmemiştim , zaten Karşıyaka’dan Alsancak’a geçecekseniz mis gibi vapur var , sahilden giden otobüs var. O zamanlar İzban’ın temelleri yeni atılmış tabi , izmir metroya da o zamana kadar neredeyse hiç binmemiş idim.( Bornova’ya pek uğramazdım). Yürüyen merdiven kültürüm aşağısından yukarısından elektrik hatları geçen , gösterişsiz alışveriş merkezlerinin merdivenlerinde beklediğim kadar; acelem yok.

İstanbul’da başlıyor samimiyetimiz , sanırım ilk defa metroya bindim kuzenimle, Taksim’e çıkacağız… Yürüyen merdiven kültürüm yok tabi ama İstanbullu adam biliyor. Kuzenim uyardı beni , “sağ tarafa geç , sol taraf yürüyenler içindir. Bu bir kural ! ”diye . Ben sanıyorum ki sadece İstanbul için geçerli , metropol olmanın verdiği bir gelenek olsa gerek, şehir sürekli bir yerlere yetişmeye çalışıyor bir çok alanda hızlı ve pratik olmalı .

İzban geldi geleli izmir halkını bilmem ama bende inanılmaz metro ve izban ulaşımını kullanma durumu başladı , akabinde alışveriş merkezi dışında yürüyen merdivenleri kullanır oldum , bir kere öğrendik tabi “Eğer yürüyerek çıkmayacaksan sağ tarafta bekle!”…

Aradan aylar yıllar geçtikçe farkettim ki; çok da bu kurala uyan yok. Bu sebepten düşüncem hep istanbul’da sadece böyle. Yurt dışından 3-4 arkadaşım geldi , ülkelerini hatırlamıyorum, çok kişi getirttiğimizden , kuralı bilmiyorlardır diye; ufak çaplı çabamla oturtmaya çalıştım kuralı ve dedim ki ; “Merdivenin sağ tarafı durmak, sol tarafı yürümek isteyenler içindir “ karşısında aldığım tepkiye inanamadım , kızlardan bir tanesi demez mi “Yani tüm dünyada olduğu gibi”. Bütün dünyaca bir düzen kabul edilmiş ve bu konuda bir karşıt davranan manyaklar bizmişiz .

Daha sonrasında insanları uyarmaya başladım

Ne haddime!

Bir çok konuda kuralcı olduğuna inandığım İzmir bile yürüyen merdivenler konusunda FF ile kalmıştır gözümde. Ben İzmir’de yaşadığım içindir ki sürekli İzmir çevresinden örnekler vermem , tüm ülkede hatta dünyada toplu taşıma araçlarının kullanıldığı her yerde insanlar aynı dertten muzdarip imiş.

100 kişiye sorduk 2 populer cevap aldık !

-Pardon eğer bekleyecekseniz merdivenin sağ tarafına geçebilir misiniz ?

-Pardon izninizle geçebilir miyim ?(halbuki geçiş benim hakkım izin bile istememeliyim)….

1- Yürüyecek isen normal merdiven kullan !

  • Burada doğal olarak bana da cevap hakkı düşmeli değil mi? Saniyeyi geçin saliselerle metro kaçırmışlığımız olmuştur; hatta gecen yürüyen merdivenlerden koşarak çıkıp yetişmişliğim var. Azıcık Fizik bilgisi olan insanın bile anlayabileceğini düşündüğüm, olmayana da anlatabileceğim basit bir olay merdivenin yukarı çıkış hızı var; buna Vm diyelim ve sizin bir hızınız var buna da Vi diyelim. Doğal olarak sizin yukarı çıkma hızınız normal merdivenle çıkma hızınızdan fazla olacaktır, yani yaklaşık olarak Vt= Vm+Vi olacaktır. Olur mu canım demeyin olur. Ben yıllarca bu problemleri çözdüm gına geldi, insana bir perspektif katmıyor değil. Yani bak güzel arkadaşım benim o 1 sn sonra gelecek metroya yetişmem lazım , acele işim var senin gibi bütün günü gevşek gevşek geçiremiyorum , meşgulum ya da sanane yahu canım yürüyen merdivenden yürüyerek çıkmak istiyor ben manyağım ve delinin biride demiş ki sol taraf yürümek isteyenler için geç sağ tarafta bekle, sen beklemiş ben yürümüş olayım ikimizde mutlu olalım. Nedir bu savaşçı ruhlu olacağım davası, dünyada tek doğru sen mi kaldın da arkamdan bas bas bağrıyorsun !! Kısacası sen bana yürüyecek isen normal merdivenden çık dersen bende sana derim ki ; durucaksan asansör kullan , hızımı kesme , acelem var .

2-Yürüyen merdiven yürümek için değil öyle olsa yürümezdi ,

  • Hayatında bir kere bile hiç bir varlığın varlığını sorgulamamış adam gelmiş bana yürüyen merdivenle felsefe yapıyor.

Gün geçmiyor ki gereksiz insanlar bahsetmeyelim , okula yetişeceğimdir muhtemelen bineceğim izbanın , benim turnikeye geçmem ile geliyor olduğunu duydum; umut var , yetişeceğim ama densizin biri merdivenin solunda arkdaşı da sağında. Sağda duran hatun dedi ki ; “Yol ver kız yetişecek galiba gelene” ben tabi heyecanlı duruyorum kafa salladım falan kadın ne yaptı peki bana bakıp kafasını çevirdi . O an dumur oldum bu kadar da olmaz dedikçe olduruyorlar , rica ediyoruz bas bas bağrıyorlar . Bir dönem anonslar yapılıyordu; yahu adamlar seni salak yerine koymuş anons yapıyor, sen hala tersini yapıp ben salağım diyorsun .

Nitekim bu konuda farkında olmayan veya durumdan haberi olmayan tatlı abilerimiz, ablalarımız, teyzelerim, amcalarımız yok değil hemen özür dileyip sağ tarafına geçiyorlar veya yürüyorlar onlara buradan kocaman sevgililer .

Tek derdimiz bu olması dileğiyle…

***küçük çaplı isyanlar ***

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by kuunysos

Kendi ile çelişen bir deli.

Yıllık üye

Bir cevap yazın