Dünyada Yeni Düzen

Okuma Süresi: 3 dk

 

Gelişen teknoloji, insanoğlunun yaşamının tamamına etki etmekte ve insan gücüyle yapılan her türlü işi kolaylaştırmaktadır. Zaman geçtikçe sanayide ve tarımda makineleşmeye gidilen dünyada, gelişen ve insan beyinin yeterliliğine ulaşacak düzeyde yeniliklere kavuşan mühendislik ve teknoloji çalışmaları, neredeyse her iş kolunda insan gücüne duyulan ihtiyacı en aza indirmektedir. İlk olarak 1956’da temelleri atılan ve dünya için bir devrim niteliğinde olan yapay zeka sistemi, insanoğlunun gerçekleştirdiği her eylemi algoritmaya dönüştüren çalışmaları doğurmakta ve dünyada yeni bir düzen başlatmaktadır.

Günümüzde yapay zeka ve akıllı makine sistemleri birçok sektörde baş rolü oynamaktadır. Akıllı makine ve yapay zeka yenilikleri sadece şirketlerin veya üreticilerin bir pazarlama stratejisi olarak veya şirket gelirlerini arttırmak için kullanılan bir araç olmamakla beraber tüketiciler tarafından da kullanılmaktadır. Pega’nın yaptığı araştırmaya göre, tüketiciler sandıklarından çok daha fazla yapay zeka kullanmaktadırlar. Tüketicilerin sadece %33’ü yapay zeka destekli teknolojiler kullandıklarını düşünürken gerçekte %77’si yapay zeka destekli bir servis ya da cihaza sahiptirler.Yapay zeka sisteminin dünyada bu kadar kullanılır olmasında en önemli etken, yapay zeka ve akıllı makine teknolojilerinin yapılan her işi bir insana göre çok daha çabuk hayata geçirebilir olmasıdır. Skywell Software adlı blogda verilen araştırmanın sonucuna göre yapay zeka algoritmasına sahip bir makine, saniyede 93.000 trilyon işlem yapabilmektedir. Akıllı makinelerin sağlayabileceği işlem hızı ve enerji, saniyede yüz binlerce hamleyi hesaplayabildiği için tıp da dahil olmak üzere hızlı düşünmeyi ve çabuk karar vermeyi gerektiren birçok alanda aktif bir şekilde kullanılmakatdır. Bir doktor, hastasına on dakikada tanı koyabilirken yapay zeka sistemi bu sürede bir milyon tanı koyabilmektedir. Yapay zeka teknolojisinin birçok kolaylığı bir anda sunması ve hızlı bir şekilde tüm dünyada yayılması günümüzde insana ve insan gücüne duyulan ihtiyacı en aza indirerek birçok sektörde bu zamana kadar alışılan düzeni değiştirmektedir.

Dünyanın neredeyse tamamına yayılan yapay zeka sistemi ve akıllı makinelerin birçok işlemi saniyeler içerisinde gerçekleştirebilir olması bazı insanlar için korkutucu olabilmektedir. Yapay zeka her ne kadar günümüzde devrim niteliği taşısa da insan beyni ile karşılaştırılınca yapay zekanın yeterliliğinin ne kadar kısıtlı olduğu görülmektedir. İnsan beyni birden fazla işe aynı anda odaklanabilirken yapay zeka algoritması ile üretilen bir makine kendisine kodlanan yönergelerden sadece birisini belirli bir zaman aralığında gerçekleştirebilmektedir. Dünyada insan gücüne duyulan ihtiyacın tamamen yok olması, sadece hesaplama  veya hız konusunda yeterli olan yapay zeka sistemi ile mümkün değildir. Herhangi bir projenin tasarlanması ve hayata geçirilmesinde en çok ihtiyaç duyulan şey insan beyninin sahip olduğu analitik düşünme yeteneği ve tecrübedir. Analiz edebilen ve deneyimler arası karşılaştırma yapabilen insanın ürünü olan akıllı makineler ise onu tasarlayan insanın yönlendirmesi olmadan kendi kendine herhangi bir ürün ortaya çıkaramamaktadır.

Dünyanın düzenini değiştiren ve her alanda insanlığa büyük bir kolaylık sağlayan yapay zeka sistemi ve akıllı makineler oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakla beraber insan beyni ile karşılaştırıldığında yetersiz kalmaktadır. İnsanın ürünü olan yapay zeka, bir insanın yönlendirmesi olmadan kullanılamamakta ve insan gücünün yapabileceklerinin yanında oldukça sınırlı şekilde faaliyet göstermektedir. Önümüzdeki birkaç yüzyıl boyunca yapay zeka sistemi insana kıyasla yetersiz kalmaya devam edeceğinden akıllı makineler birçok insan için korku unsuru olmaktan çıkmaktadır.

Rapor et

Ne düşünüyorsun

Bir cevap yazın