in

Bir benzin istasyonu bana motivasyon hakkında ne öğretebilir?

Başlıksız 1 43

Hiç şehir dışına çıktın mı? Arka koltukta güneş vurmayan tarafa usulca ilişip dışarıyı izleye izleye gittin mi hiç mesela? Yanında geçip giden ağaçları, bazen koyun güden çobanları, arabası arızalanıp yana çekenleri, bir yer bulup sofra kurmuş, ziyafet çekenleri… Ama bugün, seyahatin boyunca senin de her zaman görmüş olduğun ama üstünde pek durmadığın bir şeye değineceğim: Benzin İstasyonları.

Sen, arkadaşım. İster 9. sınıf ol, ister 10, ister 11, ister 12 ol, hiç önemi yok. Sadece 12. sınıfta olan arkadaşlarımın bu yazıya biraz daha dikkatini vererek okumasını isterim. sınava sonuçta bir şey kalmadı çünkü, değil mi? Telaş etme, gel hele gel, bak sana ne diyeceğim.

Seni ayakta tutan, bir şeyler yapmanı sağlayan şey nedir? İçindeki enerji, içindeki motivasyondur, değil mi? Peki aynı soruyu araba için sorsaydık, yani bir arabanın hareket etmesini, gideceği yere varmasını sağlayan şey nedir, diye sorsaydık cevap bu sefer ne olurdu? Benzin olmaz mıydı? Evet, şimdi bu bir cepte dursun. Diyelim ki bu yazıyı okuyan İstanbullu bir arkadaşımızsın ve Ankara’daki en sevdiğin arkadaşının yanına gitmekle yanıp tutuşuyorsun. Uçak bileti bulamadın veya almak için geç kaldığından biletler çok pahalandı, sen de arabayla gitmek zorunda kaldın. Ankara ile İstanbul arası kaç saat peki? Yaklaşık 5 saat diyelim. Şimdi gelelim kritik soruya…

İstanbul’dan Ankara’ya gidene kadar her adım başı, her 100 metre başı bir benzin istasyonu görür müydün?
Cevap elbette ki HAYIR. Peki biz az önce ne demiştik? Nasıl ki bir arabanın hareket etmesini sağlayan şey benzinse, bir insanın da hareket etmesini sağlayan şey motivasyondur.

Sen de şimdi önündeki sınava doğru, gitmek istediğin bölüme, gitmek istediğin üniversiteye, gitmek istediğin şehire açılacak kapı olan o sınava doğru gidiyorsun. Ama sana şunu söylemek isterim ki, tıpkı araba örneğinde olduğu gibi, her zaman istediğin motivasyonu bulamazsın. Her zaman çalışma isteğin yerinde olmayabilir. Yata yata artık yapışıp kaldığın yatağından ders çalışmak için seni kaldıracak olan gücü, isteği her zaman bulamayabilirsin. İşte bu yüzden, moralin bozulduğunda, yeteri kadar ders çalışma isteğin olmadığında, çoğu kişinin yaptığı gibi “Bugün hiç ders çalışasım yok yaaa.” deyip de tüm gün okulda aylak aylak gezip, telefonda oyun falan oynama. Şimdi git, kendine sağlam bir hedef koy ve şunu asla aklından çıkarma:

Mevsim yaz olsa bile, bu yağmur yağmayacağı anlamına gelmez.151248cb12262268998a6d54d0a1c16e

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Turuncu Yazar

Written by Eyüpcan Işık

Gökyüzü sinmiş hikayelerin fedaisi.

Bir cevap yazın

Bir Yorum