in

Ceylin’i kaybettik…

593eae31c9de3d2decd02102

Yani insanlığımızı…

Anlam veremediğim,kelimeleri bir araya getirip ortaya bir yazı çıkartmakta zorlandığım nadir yazılardan…

Yazımızda toplumsal bir yaraya-çocuk katline– değineceğiz.

Yazımız 4 başlıktan oluşmaktadır.

 • Ceylin Kimdir?
 • Türkiye’de Çocuk ve Kadın Cinayetleri
 • Nasıl Bir Yöntem İzlemeliyiz?
 • İdam Cezası ve Çocuk Cinayetleri

1.Ceylin Kimdir?

Ceylin katledilen yüzlerce masumdan sadece biri.Boşanmış bir ailenin 10 yaşındaki bir kızı.Ceylin dedesi ile İzmir’in Ödemiş ilçesinde yaşamaktaydı canilerin gazabına uğrayana dek.İki buçuk yaşından beri dedesi ile yaşayan melek Ceylin 12.06.2017’de yaşadığı evin 30 metre ötesindeki apartmanın dördüncü katında ”sandıkta” ölü bulundu.

Komşusu açken tok yatamayan bir toplum,komşusunun torununu katledecek seviyeye nasıl geldi?

Bizler mahalle kültürü ile büyümüş şanslı çocuklardandık. Mahalle bir bütündü. Kollektif mücadele görülürdü mahallelerde.Biri sıkıntıya düştüğünde tüm mahalle ayaklanırdı.
Yeni mahalle kompoziyonu maalesef bu unsurlardan çok uzakta.”Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diyen bir mahalle kültürü kabul edilemez.

Dün(12.06.2017) Ödemiş halkı zanlının evini taşlamış.O mahalle çocuklara sahip çıksaydı keşke.

Ceylin, mahalle kültürünün yozlaşmasının bir sonucudur.Maalesef ki Ceylin’in katli ilk olmadığı gibi son da değildir.Mevzu hukuka intikal ettiği için daha fazla yorumda bulunmayacağım.

2.Türkiye’de Çocuk ve Kadın Cinayetleri

2016 yılında ulusal ve yerel gazetelere 317’si silahlı toplam 397 kadın cinayet olayı yansıdı.Toplam 367 kadın ve aile bireyi öldürüldü. 109 kadın ve aile bireyi de yaralandı. Kadın cinayetlerinin yüzde 85’ini kocalar, sevgililer, eski kocalar, ayrılınmak istenen sevgililer işledi.(Posta Gazatesinden Alıntı)

Sayılar azımsanacak nitelikte değildir.Kanımızca toplumlar çocuk ve kadınlara değer verdiği ölçüde gelişmiştir.

Hafızamdaki birkaç “Kadın Cinayeti” vakasına değinmek isterim.

 • Dilan Doğan: Zorla evlendirildi.Başka birine aşık olduğunu söylediği için töre kisvesi altında 2013 yılında kocası ile öldürüldü.
 • Hatice Topçu:Boşanma davası açtığı için eşi tarafından 2015 yılında öldürüldü. Polis koruması altında olduğu ortaya çıktı.
 • Özgecan Aslan: Katil zanlısı Suphi A. önce tecavüz etmek istediğini,yapamayınca bıçaklayıp öldürdüğünü daha sonra cesedi ortadan kaldırmak için benzin döküp yaktığını söyledi.

Hafızamdaki birkaç “Çocuk Cinayeti” vakasına değinmek isterim.(İsim kullanmadan ve başlık altında)

 • Elazığ’da 12 yaşındaki ortaokul öğrencisi kız, evinde öldürülmüş halde bulundu.
 • 2 günlük bebeğini üst geçitten atarak öldürdü.
 • İstanbul’da kaybolduktan 15 gün sonra Tuzla’da cansız bedeni bulunan 10 yaşındaki çocuğun katil zanlısı Ersin Kaşıkçı, ifadesinde 10  yaşındaki çocuğun annesiyle ilişkisi olduğunu, çocuğun bu ilişkiyi fark etmesi üzerine kimseye söylememesi için anneyle birlikte küçük çocuğu öldürdüğünü iddia etti.

3.Nasıl Bir Yöntem İzlemeliyiz?

Bu işin yegane çözümü eğitimdir.Bizler okullarda bunun eğitimini vereceğiz.Bir yıl okumayı geç öğrenelim.Kanımızca önce insan olmayı, cinsiyet gibi ayrımlara girmeden her insanı insan olduğu için sevmeyi öğrenmeliyiz.Gerisi zaten zaman içinde tamamlanır.
”İnsanlık Dersi” bir çocuğun görebileceği en ufuk açıcı derstir.

Bir diğer çözüm yolu ise kişilerin kendi hak ve özgürlüklerini öğrenmesidir.Şiddet görüyor,korkuyor.Bunu süratle aşmalıyız.

Son süreçteki atılımlar sonucu cezalar noktasında bir eleştiride bulunamayacağım. Zannımca daha ağırlaştırılmalı ancak şuanki cezalar da ”ıslah” etmeye yönelik.

4.İdam Cezası ve Çocuk Cinayetleri

Masum Ceylin canilerin gazabına uğrayınca sosyal medya ve toplumda yeniden idam tartışmaları başladı.Ben burada konuyu farklı açılardan incelemeyi düşünüyorum

 • Ceylinin zanlılarına idam cezası verilemez.

Öncelikle mevcut hukuki durum çerçevesinde değerlendirme yapmamız gerekecek.Azıcık hukuk bilgisi olanların dahi bildiği üzere “kanunsuz suç ve ceza olmaz” ilkemiz mevcuttur.Bu ilke gereği suç işlendiği anda o suçun cezası kanunda belirli olmalı.Aksi halde ceza verilemez.Şimdi Türk Ceza Kanunu 82.maddesine bakalım:

” Kasten öldürme suçunun;… Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,…İşlenmesi halinde, kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.”

Madde hükmünde bu durum müebbet hapis ile yaptırıma tabi tutulduğundan idam cezası olarak madde hükmü değiştirilse bile bu olay için idam cezası verilemez.

 • Ceylinin zanlılarına idam cezası verilmelidir.

İdam cezasını sadece bu durumlarda destekleyen biriyim.Kanımızca çocuk cinayeti ve istismarında idam cezası tartışılmalıdır.(İdam cezasının Avrupa Birliği boyutuna değinmek yazımızın mahiyetine uygun düşmediği için Avrupa Birliği kısmına girmiyorum.)

Son Söz

“Aynı evrende yaşamamalı cellatlar ve çocuklar; ya ölmeli cellatlar, ya da hiç doğmamalı çocuklar…”

 Işıklar içinde uyu güzel kız…

Ceylin’in Anısına

13.06.2017  Yamaç Doğan

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Turuncu Yazar

Written by Yamaç Doğan

Yamaç Doğan ülkesi için yorulmayı iş edinmiş,idealist bir genç. Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakultesi'nde ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğrenim görmekte.
İlgi alanları Toplum, Toplumsal İlişkiler, Siyasetin İncelenmesi, Anayasa Hukuku Meseleleri,Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan Yetkisi, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Özelinde Hükumet Sistemleri, Türk İdare Teşkilatı,Türk Kamu Görevlileri Hukuku,Devlet Teorisi, Hukuk Tarihi, Suçluların İadesine İlişkin Düzenlemeler, Türk Ceza Hukuku gibi konulardır.

Ayrıca Akademik Kaynak, Akademik Haberler sitelerinde ve Hukukça Bakış dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.
"Ne yaparsan yap,en iyisini yap.Yapamazsan bile denemiş olursun :) "

Yıllık üye

Bir cevap yazın