in

Çok Yönlü Deha : Leonardo Da Vinci

leonardodavinci

 İtalyan Rönesansının büyük yaratıcı dehası. Sadece İtalyan Rönesansının değil dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçı ve dahisinden biri. İkinci milenyumun adamı. Olağanüstü sanatçı ve heykeltıraşlığının yanı sıra aynı zamanda döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve hezarfeni. Pek çok sırrıyla, bilime olan katkılarıyla halen araştırılmakta olan ve hala ilgi çeken bir insan.

 Peki kim Leonardo Da Vinci ?

 Tam ismi Leonardo di ser Piero da Vinci. Annesi köylü bir hizmetçi kız ve babası ise hukukçu olan evlilik dışı bir çocuk. Büyük anne ve büyükbabasıyla Vinci kasabasında 14 yaşına kadar yaşamış onların ölümleriyle babasının yanına Floransa’ya geçmiş. Evlilik dışı çocuklara kötü bakıldığı dönemde yine evlilik dışı çocukların üniversiteye girmesi yasak olduğundan üniversite öğrenimi göremez. Çocukluğundan bu yana matematiği çok sevmiş, matematik problemlerini çözmede beceri göstermesinin yanı sıra çok güzel çizimler yapan Leonardo dönemin tanınmış ismi, Andrea del Verrochio’nun yanına çırak olarak alınmış.

 Verrocchio’nun yanında Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi ünlü sanatçılarla çalışma fırsatı bulan Leonardo artık eşsiz resimler yapmış; mühendislik projeleriyle, Dük’lerin ilgisini çekmeyi başarmış. Bu yeteneği ona sırasıyla Francois, Milano, Roma saraylarında yaşamını sürdürme fırsatı sunmuş.

 1503’te çalışmaya başladığı düşünülen Mona Lisa ve Son Yemek adlı tablolarını sanat dünyasına paylaştı.

Mona Lisa
Mona Lisa

 Leonardo, “Mona Lisa” tablosu için çalışmalarına 1503 yılında başladı ve eseri tamamlaması üç-dört yıl sürdü. Eser, şu anda Fransa’daki Paris – Louvre Müzesi’nde sergilenmekte. Ayrıca tablonun güvenliği gelişmiş bir X-ışını sistemiyle sağlanmakta.

Peki Mona Lisa neden bu kadar ünlü ?

Öncelikle tablodaki iki anlamlılık ve gizemi Sigmund Freud, Mona Lisa’nın gülümsemesinin Leonardo da Vinci’nin annesine olan ilgisini gösterdiğini açıklar. Gülümsemesinin yanı sıra ise Mona Lisa hakkındaki benzersiz bir diğer şey de kaş ve kirpiklerinin bulunmamasıdır.

Lisa del Gherardini ve eşcinsel bir birliktelik yaşadığı söylenen Gian Giacomo Caprotti da Oreno ismindeki ”benim küçük şeytanım” dediği yardımcısının yüzlerini karıştırarak bir tablo yaptığı ve bunun eş cinselliğe bir vurgu olduğu hala iddialar arasında.

Arkadaki görüntü dengesiz çizilmiş olup resimden kadın çıkarılıp iki kenar tersten yan yana getirildiğinde sürekli bir görüntü elde edilir. Bu nedenle beyin bunu birleştirmeye çalışırken resimde bir animasyon etkisi yaratır. Bu da yüz civarında olduğundan gülümseyen ve gözün her tarafa çevrilebilir gibi görünmesini sağlar.

Tabloyla ilgili bir diğer gerçek ise Mona Lisa tablosunun boyunun enine oranı altın oranı verir. Mona Lisa’nın yüzünün etrafına bir dikdörtgen çizdiğinizde ortaya çıkan dörtkenar bir altın dikdörtgendir. Bu dikdörtgeni, göz hizasında çizeceğiniz bir çizgiyle ikiye ayırdığınızda yine bir altın oran elde edersiniz. Resmin boyutları da altın oran oluşturmaktadır.

Son olaraksa Da Vinci’nin tablosunda ayrıca hiçbir fırça izi belirlenemedi. Bunun yanı sıra eserde hiçbir parmak izi de tespit edilemedi. Oysa ki uzmanlar, sanatçının tabloyu parmaklarını kullanarak yaptığına inanıyordu.

Görüldüğü üzere birçok iddia bulunmakla birlikte Mona Lisa’nın gizemi hala çözülememiştir.

Son Akşam Yemeği
Son Akşam Yemeği

Bu tablo ise Hıristiyan inanışına göre, İsa Mesih’in romalı askerlerce tutuklanmasından bir gün önce havarileriyle yediği son akşam yemeğini ifade eder.

Dan Brown’un Da Vinci’nin Şifresi kitabını okuyacak olursanız İsa’nın solundaki kadın Magdalalı Meryemdir ve kalça kısımlarından birleşmişlerdir ikisinin arasında kocaman bir V yani paganların kadın sembolü bulunmaktadır ve giysileri de birbirlerinin simetrisidir. Yine kitaba göre İsa`nın Magdalalı Meryemden çoçuğu olmuştur.

Peki iki en ünlü iki tablosu dışında neler yapıyordu Da Vinci ?

Anatomi adına çalışma yapmak için Da Vinci ,geceleri cesetleri parçalıyordu. Fizyolojinin gelişmesine yaptığı çalışmalar arasında en önemlisi olarak kanın işlevi. Organizmadaki kanı doğadaki devinimine benzetmiş. ‘‘ Yağmurun yağmasıyla deniz ve göllerde toplanır daha sonra suyun buharlaşmasıyla yeniden yağmur olarak düşmesi için su bulutlara geri döner.” demiştir. Bu buluş yüzyıl sonra Harvey tarafından doğrulanmış ‘‘kan dolaşımı’’ denmiştir.

Bebeğin plesenta içerisinde bulunan düzenini öylesine iyi çizmiştir ki bugünkü tıbben çizim yapılan düzeneklerde onunki halen iyi bir örnek olarak kullanılmaktadır.

20 dakika uyuyup bir saat uyanık kalarak bugün Da Vinci Uykusu veya Çok Fazlı Uyku olarak da bilinen uyku düzenini geliştirip böylece uzun bir zamanı kendine ayırmıştır.

Yerkürenin güneş çevresinde bir gezegen olduğunu belirtti, kilisenin o dönemde düşüncelere katı kurallar koymamasından yararlanarak bu düşüncesini rahatlıkla dile getirdi.

Uçak, paraşüt, mekik, denizaltı, helikopter ve hatta Haliç için köprü projesi gibi pek çok geleceğe adım atan içeriklere sahip çizimleri ve fikirleri mevcuttu.

Genelde bilimsel çalışmalarının yayımlamaktan hoşlanmaz, çalışma notlarını kendi okuyabileceği şekilde sağdan sola ve tersten yazardı.

Evrensel bir deha olan Leonardo Da Vinci 2 Mayıs 1519 yılında dünyaya gözlerini yumar. Onun son sözleri ‘‘Nasıl yaşamam gerektiğini anlamaya başladığımda nasıl ölmekte olduğumu gördüm’’ ve Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için tanrıyı ve insanlığı gücendirdim. olmuştur.