in

Değişen Mükemmellerimiz

7e1d94dce42cc54edd5b7218fe8515ed
  •  Bir işe başlamayı ertelerken, çocuğumuza baskı yaparken, kendimizi suçlarken, sonuçlara sinirlenirken muhtemelen mükemmeliyetçiliğin sonuçlarını yaşıyoruzdur.
  •  Uzun zamandır yapmayı düşündüğümüz bir işe bir türlü başlayamayız. Çünkü mükemmel şartlar oluşmamıştır daha.Çocuğumuzun dersleri mükemmel olsun, mükemmel bir biçimde itaatkar olup verilen her ödevi yapsın isteriz ama aynı zamanda bilim adamı olsun isteriz. Bilim adamlarının sorgulayan insanlardan çıktığını unuturuz sanki. (Sorgulayan insanla itaatkar insan özellikleri çelişir bana göre) Mükemmel derecede ders çalışsın ama özgüveni de olsun isteriz. Özgüven kazanması için sosyal hayatı olması gerektiğini unutur gibiyiz.
  •  İşler hiçbir zaman istediğimiz gibi gitmez. Çünkü hiçbir şey bizim hayal ettiğimiz gibi mükemmel olmaz. E haliyle bu duruma sinirleniriz. Sonra gelsin psikolojik sıkıntılar…
  •  Mükemmel besini ararız ama bilginin sürekli değiştiğini daha doğrusu bilimin kendini yenilediğini hatta araştırmaların çelişebildiğini unuturuz. Nasıl ki besinlerin faydası araştırma sonuçlarına göre değişiyor, ‘mükemmel’ diye tanımladığımız o hayallerin verdiği fayda ve mutluluk da değişiyor. Çünkü devir değişiyor, toplum değişiyor. Mükemmel başarısı olmasını istediğiniz çocuğunuzun bastırdığı bir yeteneği, devrin en ‘yağlı kapı’sının anahtarı oluveriyor. Akademi her şey olmaktan çıkıyor ve mükemmel dediğimiz akademik başarıların artık mükemmel tanımına uymadığına şahit oluyoruz. Mükemmel, mükemmel olmaktan çıkıyor.
  •  Mükemmelin yarattığı sinir, stresi bertaraf etmek için hayatın her alanına birer terazi koyup dengeyi sağlamak ya da hayatın akışına güvenip mutlu olmak gerekiyor.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Turuncu Yazar

Written by Azize Akdemir

Söylenmiş sözleri tekrarlamaktan korkarım. Bunu bilir bunu yazarım.
Tabii ki yazdıklarımın sayısı okuduklarımın sayısını geçmeyecek :)
MSKU FTR'18
Bursa

Yıllık üye

Bir cevap yazın