in

Deneme Üzerine

images 11

Denemeci’de deneme üzerine çok şey söylemiş Nermi Uygur. Ben de birkaç şey söylemek isterim.
Bana göre deneme uyumsuzların işidir. Öyle ki dışarıdaki hayata (bir de kafasının içindeki hayatı var denemecinin), toplumsal ilişki kalıplarına sığamayan insanlar, kafa karışıklıklarını kağıt üzerinde çözmeye çalışırlar çoğu zaman.
Nermi Uygur, şöyle diyor: “Yaşantı insanıdır denemeci. Yaşadıklarını dile getirir, yaşamalarını işler o.” Ben de bir denemeyi okurken yazarın, denemeyi yazdığı gününü hayal ederim. Gözlemlemiş, sorular sormuş, farklı şekillerde düşünmüş, yorumlamış her şeyi, bazen kendisinde anormallik olduğunu düşünmüş, yorulup kendisini masaya atmış. Kendi kendine yüksek sesle tartışan, birkaç saniye arayla tezlerini oluşturan ve aynı tezleri çürüten bir insan görürseniz irkilirsiniz değil mi? Neyse ki kağıtta o kadar da korkunç durmuyor bu diyaloglar. Deliden hallice yazar deniyor işte bu diyalogların sahibine.
Bir de ‘Denemeci, gelişigüzel yazmaz, anıt inşa eder.’ minvalinde bir şeyler söylüyor Nermi Uygur. Üstad daha iyi bilir ama benim bir itirazım var bu noktada. Deneme tam aksine pijama-terlik rahatlığında bir yazı türü değil midir? Yazarın kafasının içinden hızla kağıda akan düşüncelerinin gelişigüzel yığılması değil midir?
Biraz geç kalmasaydım Nermi Uygur’a tüm bu sorularımı sorup zevkli bir tartışma içerisinde bulunabilirdim. Neyse ki bu kağıt da araya girmeden sorularımı sormama izin veriyor, yargılamıyor da üstelik. Yalnızca birkaç karalaması olan sen, ne cüretle bir üstadın ‘deneme’ tanımında bir yanlışlık olduğunu düşünebilirsin?, demiyor.

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Turuncu Yazar

Written by Azize Akdemir

Söylenmiş sözleri tekrarlamaktan korkarım. Bunu bilir bunu yazarım.
Tabii ki yazdıklarımın sayısı okuduklarımın sayısını geçmeyecek :)
MSKU FTR'18
Bursa

Yıllık üye

Bir cevap yazın