Yaşamımız,ailemiz,arkadaşlarımız,sosyal çevremiz,izlediğimiz filmler ve dahası.Bize her zaman vazgeçmemeyi ne olursa olsun üzerine gidip devam etmeyi gösterdi.Kimi zaman devam edip başarılı olanlar oldu kimi zaman gerçeklerden uzaklaşmış şekilde başarısızlığa doğru sürüklenenler oldu.Böylesi bir dik başlılığın yararları ve zararları tartışılır.Bu yazımda vazgeçmenin zaman zaman doğru karar olup olmadığını anlatacağım.Filmler bunca zaman vazgeçmezsek kazanabileceğimizi anlattı.Bazen doğru çıktı bazen yanlış.Doğru olmadığında mutlu olmadığımız işler yaptık.yaptıklarımız,inandıklarımız birbirine karıştı.Neyin doğru neyin yanlış olduğunu unuttuk.Ne vazgeçebildik, ne de kazanabildik.

Doğru karar bazen vazgeçebilmektir.Bir şeye körü körüne bağlamak düşünmeden hareket etmemize neden olur.Özellikle bu konu gururumuz olduğunda gözlerimizi karartır ne olursa olsun karar veririz ne için yola çıktığımızı unutur yoldan saparız.Ara sıra bizi yolda tutan insanlar olur ama bunun yararı olmaz.Durup derin bir nefes almalıyız ne yaptığımızı neden yaptığımızı düşünmeliyiz.Kaybettiğimiz yolu tekrar bulup karar vermeliyiz.Vazgeçmek bir seçimdir.Bize zarar veren şeylerin üzerine gitmek bizi daha çok yıpratır ve daha fazla kaybederiz.Giden zamanlarımız,hayatlarımız geri dönmez.Bu yüzden tekrar seçim yapıp doğru kararı vermeli devam etmeli yada vazgeçmeyi bilmeliyiz.Gururumuz bir yere bırakıp gerçekleri görmeye başlamalıyız.İnanmak insanı Ay’a ulaştırdı ama Neptün’e değil çünkü tutarlı inanmamız gerekiyor.24554

Vazgeçmek pes etmek değil,rüyadan uyanmaktır.Yanlış kararlar vermek bize zaman kaybettirir.Vazgeçmek ve kaçmak tilkiyi boğanın boynuzlarından kurtarır.Çünkü tilkinin aklı,boğanın boynuzları vardır.Vazgeçmek cesaret ister ve erdem gerektirir.Vazgeçmiyorum diyenler kaybetmekten korktukları için daha fazla kaybederler.Kendilerini bu yalana inandırmışlardır.Şimdi 1 adım geri git ve resme daha geniş bak.Ne kazandın? Hiçbir şey onca zaman boşa kürek çektin devam etseydin parmağını kaybetmek yerine kolunu kaybedecektin.2 gerçek vardır birisi olduğu gibi kabul edebilmek diğeri ise vazgeçebilmek.Takılıp kalma ve yerine yeni şeyler bulmaya çalış.Araştırmalar yap, keşfet başka yollar ara.

Zararın neresinden dönersen kârdır.Kişi, sürüp giden zararlı bir işten ne kadar erken vazgeçerse, daha sonra uğrayacağı zararı o kadar azaltmış olur. Örneğin ticaretle uğraşan bir kişi ilk önceleri iyi kazanmakta ve karlı bir iş yapmaktadır. Daha sonraları işi iyice ilerletmek için daha kapsamlı bir şekilde işini geliştirmek ister. Ve bu konuda atılımını yapar. Ama zamanla işler umduğu gibi gitmez ve zamanla iflasa doğru sürüklenir. Bu esnada kişinin yapması gereken şey daha fazla zarara uğramadan girişimin başarılı olmadığını anlamasıdır. Ve zararın neresinden dönerse kendisine karlı olacağını bilmesi gerekir. Ve ilk başta yaptığı şekilde işine devam etmesi gerekir.Bunun gibi örnekler etrafımızda oldukça çoktur.Kararımızı sorgulamalı ve doğru seçim yapmalıyız.