Bu yazımda alışılmışın dışında çok bilinen çalışma yöntemine yeni bir boyut eklemeyi düşünüyorum.

Sınavlara nedense hep son günlerde çalışırız. Bunun en büyük nedeni sanılanın aksine tembel olduğumuz için değil, iyi bir çalışma metodumuzun olmayışındandır. İyi bir çalışma yöntemi beraberinde iyi bir konsantrasyon ve verimlilik sağlar.

Anlatacağım bu yöntem ile sadece derslerinizde değil diğer birçok çalışmalarınızda size yardımcı olacaktır. Ayrıca bu tekniğin en güzel yönü dijital ortamda rahatlıkla çalışabilmek.

ADIM ADIM…

1.ADIM BİZİ ÇALIŞMA SIRASINDA ALIKOYAN SOSYAL MECRALARA ÇÖZÜM

Bilgisayarınıza Cold Turkey programını kurunuz. İndirmek için buraya tıklayın. 

COLD TURKEY PROGRAMI NE İŞE YARAR?

Cold Turkey programı sürekli gezindiğiniz sosyal mecraları bloke eder. Aktif edildiğinden itibaren sizin belirlediğiniz zamana kadar Facebook,Twitter,Youtube vb. sitelere girmenize engel olur.ASLA GİREMEZSİNİZ! Tabi özel ayarlar ile kendi belirleyeceğiniz siteleri de engelleyebilir. Bu sayede bilgisayar üzerinde çalışmanızı rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

2.ADIM

POMODORO TEKNİĞİ 

Pomodoro tekniği = 25 dk çalışma + 5 dk mola = 30 dk geçen süre, bu şekilde devam eden sürece 1 pomodoro denir. 4 pomodoro sonrasında 20 dk mola yapılır.  

Çok basit olan bu teknik ile su gibi geçen 25 dk ardından 5 dk mola. Bu sayede yorulmalar en az limite indirgenmiş oluyor. Çalışmayı sevmeyen biri için ilk etapta 45 dk çalışmak ölüm gibi gelir. Bunu zevkli hale getirmek lazım. Her bir pomodoroda zaman su gibi akıp giderken ne kadar çalıştığınızın farkında bile olmuyorsunuz. Tabi etkin halde yapmak lazım. Öncelikle 25 dk boyunca tüm odak noktamız çalışma üzerinde olmalı.

Pomodoro tekniğinin uygulanması

Akıllı telefonunuza “Brain Focus” uygulamasını indirin. Pomodoro tekniği için mükemmel bir uygulama.Her 25 dk sonrası uyarı veriyor ve size 5 dk mola yaptırıyor. Oldukça kullanışlı arayüzü sayesinde keyifle çalışma yapmanızı sağlıyor.

BU TARZ YAZILAR İÇİN ABONE OLUN,YENİ YAZILAR E-POSTANIZA GELSİN


Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment