in

Fayda mıyız zarar mı ?

shutterstock 89600203

Peki biz neciyiz? Ne yapıyoruz, her yeni güne uyandığımızda insanlık namına elimizden ne geliyor, insanlığı ve dünyayı kurtaracak en ufak bir katkı?
Mesela en basitinden evinizde beslediğiniz çiçeklere gerçekten iyi baktığınızı düşünüyor musunuz? Ya da dışarıda yaşayan hayvanlardan kendiniz hiç sorumlu hissettiniz mi? Ya da sokakta gezerken yerde gördüğünüz basit bir çöpü yerli yerine koymayı…
Bizler kendimizi değiştirme mekanizmasına sahip canlılarız, her yeni farklılığa kolay adapte edebiliriz kendimizi. Hadi gelin yarınınızı çok farklı inşa edelim!
Uyandığınızda ilk evvel uyanabildiğiniz için şükredin, pencerenizi açın, balkona çıkın ve havayı derinden içinize çekin, hissetmeniz önemli. Sonrasında sabah yürüyüşü gibi varsayalım, elinize ufak kaplar alın içlerine su doldurarak geçtiğiniz yerlere koyun mesafeler uzak bir şekilde, ya da evinizdeki bayat ekmeklerinizi kullanabilirsiniz. İçinizin daha huzurlu olduğunu hissetmeye başlıyorsunuz. Bu huzuru arttıralım mı! Mahallenizde gördüğünüz her tanıdığa hal ve hatır sorun. İyi gelmeye başladı mı? Şimdi bu süreci uzatmanın yollarına bakalım.
Mesela yakın çevrenizde gördüğünüz insanlara haklı bir şekilde övgüler yağdırın, asla kıskançlık yapmayın, karşınızdaki insanı sevmeseniz bile mutlaka yaptığı iyi ve başarılı işler için onu övün. Bu içinizdeki sinsice çoğalmaya çalışan kötü niyetleri öldürmeye yardımcı olur. Ve her gün çok ücra köşelerde kalmış kültürleri araştırın. Farklı kültürden insanları anlamaya çalışın, onlarla ilgili belgeseller izleyin, kafanızı bir kültüre takın mesela çok araştırın, bu sizi çok iyi hissettirecek ve empati duygunuzu geliştirmekle beraber hem genel kültür olarak hem de bu dünyada yalnızca siz ve sizin gibi insanların yaşamadığını; aslında bu dünyayı daha kimler kimlerle paylaştığınızı da göreceksiniz. Günlük çok önemli, neden mi? İçinizde kendinize anlattıklarınız size yalnızca dert kaynağı olur bunları kağıda, ya da başka ortamlara başka şekilde aktarmak ve düşüncelerinizi bu şekilde şekillendirmek sizi diğer insanlardan farklı kılacaktır, sevgiler…

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Gülsüm DURAN

Yozgat'ın kendine has bir mahallesinde doğup kendimi Bursa'da bildiğim ve bulduğum ben, eskiden beri İngilizce sevdalısı olup tam da o mesleği seçip Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezunuyum, liseden bu yana tiyatro, yazarlık, taklitler gibi sanatsal yönümü ortaya çıkarmaya çalışsam da iş güç sanırım tam kendimi aktaramamış olsam gerek ki Mornota ile tanışınca içimdeki bütün fırtınaları anlatma ve hissettirme fırsatını artık yakaladığımı düşünüyorum. Teşekkürler Mornota, love you.

Yıllık üye

Bir cevap yazın