in

Fazla mutluluk kalbe zarar veriyor

happiness2 2

İsviçreli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, neşenin de öfke, korku ve üzüntü gibi kalbi etkileyen duygusal bir gerilim halinin kalbi kötü yönde etkileyeceğini ortaya çıkardı.

BBC’nin haberine göre, Zürih Üniversitesi Hastanesi’nde görevli bilim insanları, kırık kalp sendromu olarak da bilinen takotsubo kardiyomiyopatisi vakalarının yirmide birine neşenin yol açtığını ortaya koydu.

1750 hasta üzerinde incelemeler yapıldı.Bunun sonucu aşırı duygular kalbe zarar veriyor.Ayrıca Stresli yapıda olan ve stresli işler yapanlar, sakin, ve rahat kişilere göre 5 kat fazla sık kalp-damar problemi yaşıyor.Atalarımızdan yadigâr bize kalan ‘keskin sirke küpüne zarar’ şeklindeki atasözümüz bugünkü bilimsel birtakım sonuçlara ışık tutuyor… Gerçekten stresin insan bedenine, en çok da kalp ve damar sağlığı üzerine ne kadar büyük bir zararı olduğu bilimsel gerçeklerle ortaya konulmuştur.

Fazla sevinmek kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açıyor.Bunun nedenlerinden bazıları şunlar:

  • evlenmek
  • Tuttuğumuz takımın maçı kazanması
  • Özlem çektiğimiz birisiyle karşılaşmak
  • sayısal loto kazanmak

Eğer sizde de göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekiyorsanız doktora gitmeniz gerekebilir. Takotsuba kardiyomiyopatisi Genellikle postmenopozal kadınlarda görülür. Klinik olarak akut koroner sendroma benziyor.Araştırma ekibinden doktor Jelena Ghadri, üzücü ve neşe verici olayların, takotsubo kardiyomiyopatisiyle sonuçlanan ortak duygusal yolu paylaşıyor olabileceğini söyledi.Bilim insanları konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiğine de özellikle belirtti.

Şunu söylemek gerekir ki; kalp ve damar hastalıkları ve ilişkili sorunları artık çok erken yaşlarda başlıyor modern yaşamının getirdiği imkanlar ve rahat yaşam bizleri daha da tembelleştiriyor ve kalp hastalıklarına açık kapı bırakıyor. Eskiye oranla sağlık alanındaki teknolojik gelişmeler kalp ve damar hastalıklarından ölümleri azalttı. Kalp hastalıklarını kontrol altında tutmak mümkün.

Egzersiz yapmak kalbe iyi geliyor

Günümüz şartlarında kalbimizi en çok bozan etkenlerin başında stres geliyor. Gelecek kaygısı,İş hayatında karşılaşılan zorluklar, Sınav kaygısı,aşırı öfkelenmek strese yol açacak ve sağlığımızı tehlikeyle sokacaktır. Hastalıklardan kurtulmak artık mümkündür düzenli spor koşu ve egzersiz yapmak kafa dağıtmak açısından ve stresten uzak kalmak olası rahatsızlıkları önleyecektir. Düzenli egzersizin, kalp ve damarlarımıza zarar veren stres hormonlarının ortaya çıkışını azalttığı gibi uygun şekilde yapıldığı taktirde kalp krizlerinden ve ani ölümlerden koruduğunu bilmekteyiz. Egzersiz yaparken bilinçli şekilde ve düzenli doktor kontrolünde yapılması olası sakatlanmalarında önüne geçecektir.

 

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Merter

Anadolu University- Business administration

Yıllık üye

Bir cevap yazın