in

Gerçek

Dünyada gerçek olan neydi ya da gerçek olan bir şey var mıydı? Ya da dünya sadece insanların yorumlamasına mı bağlı yoksa belli başlı önemli insanların yorumlamasına mı ve bu yorumlamaları bize gerçek diye mi öğretiyorlar acaba? Ya da dünyadaki gerçekleri bilim mi buluyor?…
Gerçeği bulabilmek için ne yapmamız lazımdı peki? Onların yorumlamasını öğrenmek mi, yoksa kendimiz mi yorumlamamız lazım dünyayı? Onların yorumlamasını öğrensek sadece onların yorumlamasını öğrenmiş oluruz, kendi yorumumuzu geliştirsek sadece yorumda kalmış olur dünya. Bilime baksak gerçeklerin ne kadarını açıklıyor sonuçta bilim de hayal gücü ve yorumlamaya bağlı. Yine aynı soruya geliyoruz dünyada gerçek olan ne?
Yoksa dünyada gerçek olan bir şey yok muydu? Zamandan zamana değişen gerçekler mi vardı tabi bunlara gerçek denilemez sadece yorumlama denilebilir aslında. Dünya zeitgeist bir döngüde anlam buluyor gibi. Buradan Nihilizime gidiyoruz. Nietzsche’nin dediği gibi “Dünya insanların yorumlamasından ibaret gerçek bir şey yok”

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Tuncay Akın

ktü-harita müh.
psikoloji ve felsefeye meraklı
çok okur ve çok düşünür, biraz da melankolik....

Yıllık üye

Bir cevap yazın