in

Girebildiğin her yürek memleketindir

IMG 20170405 203932 scaled

IMG 20170405 203932Bir çok yüreğe girdim haberli habersiz, hep tutunacak bir dalım, kapısını çalacak bir yuvam oldu, sorma şu an gurbetteyim. Doğup büyüdüğüm bu şehirde, bir zamanlar düşüp dizlerimi kanattığım kahkahalarımla çınlanan bu sokaklarda,
mutfaktan gelen tarçın kokusu, saçlarımı okşayan annemle olduğum şu topraklarda gurbetteyim çünkü sen yoksun. Var iken yoksun. Aynı şehirdeyiz ama farkı gökyüzümüz. Gönlüm gönlünde, gönlün başka gönüllerde. Ben sınırda kalmış bir yabancı, sen gaddar bir hükümet açmayan yurdunun kapılarını. Ben kaçıyorum peşimde tonlarca acı, hayal kırıkları, vazgeçmelerim, terk edişlerim edilişlerim, pişmanlıklarım ve seni seven yüreğim o ki senin memleketin ve ben ki gurbetteyim.

Sende mülteci olsam bana kafi, gezip dursam sokaklarında, sokak kedilerinle arkadaş olsam kafi bilirim onlar anlar beni. İyice içime kapandım, hayra alamet değil
bugün bir falcıya seni anlattım, açılacak kapılar dedi, yalancı! Bak hala başka ellerde ellerin. Yine akşam oldu ben kahroldum, akşamları sesin hep kulağımda çınlar, memleketine adanan şiirsi kelimelerinle dolu ses tellerinden çıkan o kutsal titreşimlerin. Annanemin sorusu hep aynı her akşam ”Kızım ne zaman döneceksin, yorulmadın mı gurbet ellerde?”-yoruldum anneanne çok yoruldum- Her defasında da babam yanıtlıyor onu önce bir kahkaha ile ‘ İlahi anne torunun zaten burada ya dizinin dibinde.’-değilim baba ben gurbet ellerdeyim, hani türkü söylerken diyordun ya ‘Gönül gurbet ellere varma ya gelinir ya gelinmez’, vardım gurbete dönemiyorum baba- Anneannem her gece ellerimi kavrıyor,gözlerimden öpüyor ‘ yeter kızım dön gel gayrı vazgeç’. Vazgeçemem ama onun toprağından az geçsem yeter.

Gurbet bir zamanlar sadece babamın kuzeninin adıydı ne zaman bu kadar yaralar oldu bu iki hece beni
ne zaman boğazımı düğümler ağlatır oldu, aylar geçti günler geçiyor ben eriyorum kış ortasında soğuk soğuk terliyorum
hasta olmuşum annem diyor,üşüttün incecik gezdin hep, ama bilmiyor içimi yakan
bu gurbeti, içim ki alev alev nasıl üşütürüm, olsa olsa kafayı.
Anneannem biliyor tek ,bana kocakarı ilaçları hazırlıyor ayrık otuyla, ayrık otu bu anneanne içmem ben
daha kavuşamadım ki hiç.
Neyse, muhattabının gönlünde seni koyduğu yer ile senin gönlünde onu koyduğun yer arası mesafe de gurbetmiş,
gurbetteyiz!

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Elif Nur Oranlı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler okumaktayım. Yeni diller, kültürler keşfetmek, yeni dostlar edinmek en büyük üçüncü hobim, ikincisi resmetmek, ilki yazmak. Kendimi geliştirmek için buradayım.

Yıllık üye

Bir cevap yazın