Gülümsemek, bir çoğumuzun yapmacık olarak az bir kısmımızın ise içten yapmış olduğu bir eylem ama sonuçta bununla mutluluğumuzu ya da mutsuzluğumuzu belli ederiz. Mutsuzluğumuzu nasıl belli ederiz gülerek? demeyin bana. Çünkü o yapmacık tebessümümüzü anlayan birileri mutlaka vardır. Bu kişi senin en yakınındır onu sev, kaybetme diyelim.

Gelelim işin bilimsel kısmına. Uzmanlar, gülümsemenin kan akışını artırdığını birçok faydası olduğunu ve bu faydaları saymakla bitiremeyeceklerini söylüyorlar.

Gülümserken, yüzümüzde 53 kas çalışmaktadır. Surat asmak içinse tam iki katı yani 106 kas hareket etmek zorundadır. Yani somurtmak için çok daha fazla efor ve enerji harcıyoruz. Bundandır ki gülümsemek yalandan da olsa kalabalık yalnızlık ve mutsuzluklar arasında yapılan gerçekten faydalı bir eylemdir.

Gerçekten çok mutlu olduğumuzu, her gün evimizde, okulumuzda etrafımıza gülücüklerimizle adeta neşe saçtığımızı düşünelim.Çevremize yaymış olduğumuz bu pozitif enerji bizi zinde tutabilir yaşantımızın kolaylaşmasını sağlayabilir.Ancak 53 kasın çalışmasının bir nedeni olmalı bir şeyi içten hissetmek gibi yoksa tıp yanılıyor olamaz değil mi?

Bol tebessümlü günler dilerim!

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment