in

Gündem Suriyeliler

suriyeli siginmacilar

Bu yazımızda son zamanlarda fazlaca gündem olmaya başlayan bir kesime-Suriyelilere– değineceğiz.

Olaya farklı açılardan yaklaşmayı düşünüyorum.

Yazımız 2 başlıktan oluşmaktadır.

 • Suriyelileri misafir etmemiz insani bir adımdır
 • Suriyelileri bu şekilde misafir etmemeliydik

1. Suriyelileri misafir etmemiz insani bir adımdır.

Biliyoruz ki Suriye’de çok uzun zamandır savaş var. Rejim ve rejim karşıtları birbirlerini kemiriyor. Kardeş kanı zafer çığlığına sebep olmakta. Bu şartlarda milyonlar ülkemize sığındı. Bir kısmı Akdeniz’i kullanarak Avrupa’ya gitmenin yolunu aradı. Sonuç olarak ortada bir insani dram vardır. Bu drama sessiz kalmak “haksızlıklar karşısında dilsiz şeytan olmaktır”.
O coğrafyada hain, kanlı, insanlık dışı IŞID her yere şiddet pompalamaya başlayınca göçler daha da artmaya başladı. Sınırın dibinde insan yakan, kesen, tecavüz eden bir örgüte o kadar insanı bırakamazdık.

2. Suriyelileri bu şekilde misafir etmemeliydik.

Son zamanlarda Suriyeliler yine haber olmaya başladı. Haberleri inceleyelim

 • Ankara’nın Yenimahalle ilçesi 2’inci Cadde üzerinde Suriyeli mülteciler ile Türk vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı. Çıkan olayların büyümemesi için bölgeye gelen polis ekipleri iki gruba da müdahale etti. Çıkan olaylarda 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.(HABERTURK)
 • Suriye uyruklu 2 genç, sıcak hava nedeniyle serinlemek için denize giren kadınların iddiaya göre fotoğraflarını çekti. Cep telefonlarını farklı kadınlara doğrultarak fotoğraflarını çekmek isteyen Suriyeliler kumsaldaki diğer Türk vatandaşları tarafından fark edilince ortalık bir anda karıştı. (HÜRRİYET)
 • Denizde yüzmek isteyen bir turistin Suriyeliler tarafından toplu tacize uğradığı ortaya çıktı.Görüntülerde turistin tacizlerden kaçmaya çalışması dikkat çekerken, Suriyelilerin toplu şekilde turist kadını kovaladığı görüldü.
 • Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün, Suriyelilerin taşkınlık yaptığını söyleyerek, “Suriyelilerin ev sahibine saygı duyarak hayatlarını idame ettirmelerini bekliyoruz. Aksi takdirde yaşanabilecek huzursuzluklarda en büyük zararı kendileri görecektir” dedi. Büyükçekmece Belediye Başkanı: Suriyeliler ev sahibine saygı duymalı

Yukarıda birkaç haber derledik. Suriyelilerin bu hareketleri kabul edilemez. Yapılanlar kültürümüzle uyuşmamakta.

Akıllara şu geliyor: Nerede bu hata?

Kanımızca hata Suriyeli misafirlerimizi sistemli bir şekilde ağırlayamamamız. Sadece Suriyeli misafirlerimizin kalacağı yerler yapıp, misafirlerimizi oralarda ağırlayabilirdik. Sağlık kontrollerinden devamlı geçirilmeleri, eğitime daha fazla teşvik edilmeleri gerekliydi.

Halkımız işsizliğe etkilerinin olduğunu da iddia etmektedir.

Taciz, hırsızlık gibi konularda gündeme gelenlerin sınır dışı edilmesi bir zarurettir.

Misafir etmeliyiz. Ancak bu şekilde değil. Burada hatalar kötü sonuçlara sebep oluyor.
Son süreçte halktan tepkiler artmaya başladı. Haklılık payı oldukça fazla olan tepkiler…

Son Söz

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” Komşumuz açken tok yatamazdık.

Kitap Önerisi

 • John Steinbeck/ Fareler ve İnsanlar

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Turuncu Yazar

Written by Yamaç Doğan

Yamaç Doğan ülkesi için yorulmayı iş edinmiş,idealist bir genç. Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakultesi'nde ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğrenim görmekte.
İlgi alanları Toplum, Toplumsal İlişkiler, Siyasetin İncelenmesi, Anayasa Hukuku Meseleleri,Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan Yetkisi, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Özelinde Hükumet Sistemleri, Türk İdare Teşkilatı,Türk Kamu Görevlileri Hukuku,Devlet Teorisi, Hukuk Tarihi, Suçluların İadesine İlişkin Düzenlemeler, Türk Ceza Hukuku gibi konulardır.

Ayrıca Akademik Kaynak, Akademik Haberler sitelerinde ve Hukukça Bakış dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.
"Ne yaparsan yap,en iyisini yap.Yapamazsan bile denemiş olursun :) "

Yıllık üye

Bir cevap yazın

yorumlar

 1. Daha kendi cocuklarımızı eğitemezken (Sınıflara su ürünleri iktisat işletme kamu yönetimi mezunları öğretmen olarak giriyor) Suriyelileri eğitebilmemiz biraz zor olurdu. En iyi çözüm şehirlere sokmamak temiz düzenli mülteci kamplarına almak ve Fırat Kalkanı Operasyonuyla temizlenen bölgelere yerleştirmekti. Eli silah tutanları ise ÖSO’ya göndermek gerek.

 2. @AçılınBenSosyoloğum Merhabalar 🙂 öncelikle okuduğunuz ve yorum yaptığınız için teşekkür ederim.Söylediklerinize katılıyorum.Ancak yazımda geçen eğitim kavramı daha ziyade topluma adepte,kültürel uyumla ilgili bir kavramdı.Yazımda bunu ayrıntılı yazmamamdan kaynaklı bir yanlış anlaşılma olabilir 🙂 Şehirlere sokmama fikri gayet mantıklı bir fikir.Değindiğiniz bir diğer konu Fırat Kalkanı Operasyonu sonucu temizlenen bölgelere yerleştirme durumu..Bu konuda milliyetin haberine göre 38 bin kişi temizlenen bölgeye geçiş yaptı. Eğitip silah altına alma işlemi de Türkiye ve ABD arasında imzalanan “eğit-donat” projesi kapsamında sınırlı sayıda suriyeli ile hayata geçirildi.Ancak başarısızlıkla sonuçlandı.Suriye giden ilk birlik eldeki kaynaklar ile ele geçirildi. Yazdıklarınız denenmiş ve denenmekte..Fikir olarak katılmamak imkansız..İyi günler dilerim

 3. Bu yazıda yazılanlara kesinlikle katılıyorum. Toplumumuza , kültürümüze uymayan çok fazla hareket yapmalarının yanı sıra tepkiler yoğunlaşınca Türklerin onlara kaba davrandığı , Türkiye’nin çok kötü bir yer olduğu yönünde yorumlar da yaptılar. Elbette ülkelerindeki iç savaş nedeniyle içinde bulundukları duruma tepkisiz kalamazdık ama keşke onlara ayrı bir yer tesis edilebilseydi.

 4. Bir kişinin, hizmet veya üretim sektörüne girebilmesi için uzun yıllar eğitim alması gerekir. Bu da devlet için epey yük olmakta. Şahsi düşüncem şudur ki; devlet hem sermaye hem de kalifiyeli personel için mültecilerin yerleşmesine izin verdi. Çünkü önceleri kamplarda yaşıyorlardı. Artık nasıl bir politika amacı güdüldü bilmiyorum. Fakat yanıldığımız nokta eğitimlilerin büyük bir bölümünün başka ülkelere gitmiş olması. Yani Türkiye’de kalanların büyük bir bölümü eğitimsiz veya yoksul kesim. Bu sebepten, ister Suriyeli olsun ister yerli halkımız eğitim olmayınca, ilkel davranışlar peşin sıra geliyor. Bu da maalesef ilkel sonuçlar doğuruyor. Dünkü ve daha önceki Suriyeliler ile yerli halk çatışmasının altında yatan temel sebep budur kanaatimce. Devlete düşen görev, bu şekildeki kaos ortamını yumuşatmalı ya da caydırıcı yaptırımlar uygulamalıdır.

 5. Sayılarını tam bilmesem de Türkiye’ye dağılmış bir 3 milyonu nasıl düzenleyebiliriz ki çoğu kendi düzenini kurdu, açıkçası bilmiyorum.Pratikte zor gibi geliyor.Başlangıçta çok büyük bir yanlış yapıldı ve sorunlar giderek büyüdü.Suriyeli vatandaşlar ülkeye böyle sistemsiz bir şekilde alınmamalıydı.Artık daha mı kolaylarına gitti,ya da onlara özel bir yer tesis edip ihtiyaçlarını karşılamak ülke ekonomisine büyük bir etki mi yapacaktı tartışılır.