in

Hacı Lobisi Ve Tavaf Edilen Termal Oteller

en tatli yaslilar 185720 m

images?q=tbn:ANd9GcR8uemibEZo0yoHjHeQkfLgbfG4Ko4Mdd5DoWIrUr7zcJDtVV87UwRomantizm diye başlayan cümlenin romatizma ile bittiği yerden sesleneceğim bu defa ulusa! Bizzat hacı lobisi arasında konuk üye olarak kabul edilip, yapılan ayinlere ve kutsal termal suya tanık oldum. Çok tatlı, ak sakallı dedelerin, kutuplardan basık ekvatordan şişkince nenelerin bulunduğu, motivasyonu yüksek, termal su kaplıcalarından bahsedeceğim.

Termal Su Nedir?
Konuyu en kökünden inceleyeyim dediğim için derinlere indim, fakat bu epeyce derin bir iniş oldu sanırım çünkü buraya ışık erişmiyor. Termal su, yerin altından çıkan bol mineralli, ağızda kötü tat bırakan, sıcacık, her derde deva, tercihen emekli ikramiyemi nereye harcasam diyen +230 yaş üstü insanların daha çok talep ettiği otellerin, prim yapmasını sağlayan şifalı sudur.
Böyle tanıma Wikipedia’da rastlayamazsınız ben söyleyeyim.

Hacı Lobisi Nedir?
Hacı Lobisi, sanıldığının aksine zararlı bir kurum kuruluş olmamakla beraber, gizlenme gereği duymayan, her aile içinde evin büyükleri tarafından oluşturulmuş, tontiş bir tarikattır. Kötü niyet gütmeyen, termal kaplıcayı tercih eden bir grubun, akşam yemeğinden sonra yapacak bir şey bulamayıp otel lobisine konuşlanması ile böyle bir kavram ortaya çıkmıştır. Bu kavramın tarihi islamiyetin doğuşuna dayansa da, asıl görünen tarih, termal suları nasıl paraya çevirsek diyen kapitalizmin akıl almaz oyunları ile daha görünür kılınmıştır.

Tavaf Edilen Termal Su Nedir?
Tavaf edilen termal su, termal otellerin hamam ile ılık havuz arasında kalan, boyutları; yer, zaman, kişi ve maddi durumlara göre değişebilen derinliği maksimum 140 cm civarında düşünülen, sıcacık suya tavaf edilen termal su denir. Genellikle Hacı Lobisi tarafından tercih edildiği için ve içine giren nene ve dedelerin yaratmış olduğu atmosferden dolayısıyla insanda bir iş işten geçmişlik uyandırmaya, gün içinde öğle şekerlemesine yatmaya götüren itici güç olarak da tanımlanabilir. Tavaf Edilme süresi, gün içine yayılır. Termal su hacılarının gün içerisinde birden fazla suya bıcı bıcı yapması sebebiyle, döne döne tavaf edilir. Tavaf edilme sırası birazcık keyiflerin kahyasına, paşa gönüllere kalmıştır.
Yaptığım minik gözlemlere dayanarak, bir grubun önce sıcak sonra soğuk termal suya girdiğini, bir diğer grubun, önce soğuk sonra sıcak suya girdiğini ve bunun gün içinde zaman ve sayı fark etmeksizin defalarca tekrarlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hacı Lobisi ne konuşur, ne giyer, ne yer, ne içer?
Hacı Lobisi dediğimiz kişiler, dünya dışı varlıklar olmamakla beraber dünya üzerinde yaşadıkları da tam anlamıyla söylenemez. Şöyle ki, hacı lobisinin en önemli gerekleri; hacı ve belli bir yaşa erişmiş olmak olduğu için, düşünce tarzından, yaşama şekillerine kadar, dünya içinde dünyayla, dünya üzerinde bambaşka bir evrende yaşarlar. Şu şekilde örnek verirsem belki akıllarda daha tatlı bir şekilde tahayyül edilebilir; Hamamda din ve siyaset konuşulurken, havuza doğru ilerlendiğinde memleket kurtarma planları, konusal bütünlük olarak açığa çıkar. Aynı şekilde, yemek yerken, açık büfe çılgınlığı konusunda profesyonelleşmiş bu türün aklından geçen tek şey, otelin bahçesinde bulunan çocuk parkındaki salıncağa binmek olabilir. Yani onların yaşadığı, bambaşka bir evren var diyebiliriz.

Hacılamak Nedir?
Hacılamak, hacı lobisinin herhangi, bir üyesinin, açık büfe, oda servisinin arabası gibi mekanlardan, otele ait ürünlerin, malzemelerin yahut eşyaların, çaktırmadan alınmasıdır. Hacılamak için hacılar özel bir eğitime tabii tutulurlar. Bazı aileler ve küçük kitlelerde, kadın hacı çantasına atmak gibi, eski çağlardan beri günümüze gelebilmiş bu hızlı ve pratik taktiği kullanmayı tercih ederken bazı kitleler daha küçük hareket edip ceplerine tıkıştırırlar. Hacılamanın, çalmaktan ayıran bariz bir çizgi söz konusudur. Hacılamak, zaten hacıların almasına izin olan şeylerden bolca alınması demektir. İzin ve rıza vardır, lakin çalmak bambaşka kötücül olumsuz ve etik olmayan bir eylemdir.

Yapmış olduğum 3 günlük gözlem ve araştırma sonucunda, kendime bu şekilde bir rapor hazırladım. Termal Otellere gitmeyi düşünen genç aileler, ya da lobinin yeni üyelerine bu şekilde bir el klavuzu yazmak istedim.
Eğer iyi bir çocuk olursanız, Hacı Lobisi’nin Yıldızı Nasıl Olunur? gibisinden, grup içinde fark edilip gözde olmayı sağlayacak minik tüyolardan bahsedebilirim.

Not: Yazıda kesinlikle kötü bir eleştiri, aşağılama mevcut değildir.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by Ecenur

Vampirlere ve kurt adamlara inanıyorum, fakat sevdiğim beyden bir türlü olumlu dönüt alamıyorum. Okuyalım gülelim diye bir kaç yazı karalıyorum, bazen düşüncelerimle ben bile baş edemiyorum. Büyüyünce Sherlock Holmes olmak gibi bir niyetim var lakin sinema okuyorum.

Yıllık üye

Bir cevap yazın