in

Herkes oy kullanmalı mıdır?

resized ad545 1f88478fevethayir

Bu başlık altında tartışacağımız ”oyun genelliği” kavramı münazaralara çokça konu edilmiştir. Dört başlık altında incelemeye başlayalım.

1.Genel olarak

Öncelikle seçim kavramına değinelim.Demokrasilerde olmazsa olmaz şart etkin siyasal makamların düzenli tekrarlanan seçimlerle belirlenmesidir(*). Seçim hükumet değişiminde tercih edilen meşru bir yoldur.Peki bu seçimler nasıl olmalıdır?

Seçimler ve halkoylamaları serbest,eşit,gizlilik ve tek dereceli,genel oy ve açık döküm esasına göre … yapılır.”( Anayasanın 67.maddesi)

   Seçimler genel oy ilkesine göre yapılmalıdır.Yani servet,din,cinsiyet,eğitim düzeyi fark etmeden diğer şartları taşıyan herkesin oy kullanması gereklidir.

2. Neden herkes oy kullanmalıdır?

Bir ülkede vatandaşların, vatandaşlık bağlarını tazeleyen bazı unsurlar vardır. (Oy kullanmak, askere gitmek.. gibi). Oy kullanmak hem hak hem de bir görevdir. Bu hak ve görevi engellersek vatandaş ile devlet arasındaki bağ zedelenir.

Batılı ülkelerde sandığa seçmenin talebi çok azdır. Ülkemizde ise %80 civarlarında katılım var. Genel oy ilkesi korunmazsa bu katılım oranı ütopikleşir.

Vatandaşın oy hakkı kaldırılırsa,o vatandaş nezdinde ülkede belli bir kitlenin belirlediği Başbakanın/Cumhurbaşkanının meşruiyeti tartışmalı hale gelecektir.Vatandaşın temsil edilememesi sorunu ortaya çıkacaktır.

3. Eğitimsizliğin oy kullanmaya etkisi

Eğitim insanı baştan yaratır. Eğitimin ulaştığı yerde cehalete yer kalmaz. Ülkemizde eğitimsizlik büyük bir sorundur.

16 Nisan 2017’de oyladığımız 18 maddeden oluşmakla birlikte Anayasamızda toplam 69 maddede değişiklik yapan değişiklik metnini vatandaşlarımızın kaçı okumuştur?Neden hayır veya evet verdiğini bilmeyenlerin sayısı elbette can sıkıcıdır.Ancak bilgisel ve ilgisel sorunları çözmek yerine oy hakkını gasp etmek doğmamış çocuğu gömmektir.

4.Genel oy ilkesine karşı olanlara eleştiriler

Dostum Ece Orancı bu konuda şöyle diyor:”Bu çok tartışmalı bir konu.Aydınlık eğitimle kazanılmıyor. Üniversite eğitimi almak yeterli midir?Belkide bir ilkokul mezunu daha ileri görüşlü olabilir.” Arkadaşımıza ”Aydınlık eğitimle kazanılmıyor” cümlesi hariç katılıyoruz. Eğitim aydınlığın yegane yoludur.Ancak eğitim sistemimiz aydınlık nesiller için ideal değildir.

Son söz

Genel oy ilkesine aykırı her hareket toplumu kutuplaştırır ve toplumda farklı statüler yaratır.

Kaynak

  • Yamaç Doğan, “Hukuk Öğrencisi Gözünden Demokrasi Kavramı”, Hukukhane Dergisi 1, (2017)

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Turuncu Yazar

Written by Yamaç Doğan

Yamaç Doğan ülkesi için yorulmayı iş edinmiş,idealist bir genç. Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakultesi'nde ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğrenim görmekte.
İlgi alanları Toplum, Toplumsal İlişkiler, Siyasetin İncelenmesi, Anayasa Hukuku Meseleleri,Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan Yetkisi, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Özelinde Hükumet Sistemleri, Türk İdare Teşkilatı,Türk Kamu Görevlileri Hukuku,Devlet Teorisi, Hukuk Tarihi, Suçluların İadesine İlişkin Düzenlemeler, Türk Ceza Hukuku gibi konulardır.

Ayrıca Akademik Kaynak, Akademik Haberler sitelerinde ve Hukukça Bakış dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.
"Ne yaparsan yap,en iyisini yap.Yapamazsan bile denemiş olursun :) "

Yıllık üye

Bir cevap yazın