in

İnanç mı korku mu?

cov

İnsan neden inanmaya ihtiyaç duyar? Öncelikle bu sorgunun üstüne gidelim. İnsan düşünme yetisine sahip olduğu günden bu yana inanmaya ihtiyaç duymuş ve bunun için şartlar oluşturmuştur. Öncelikle insanın korkularını ele alalım; yok olma, kaybolma, karanlık, belirsizlik ilk korkular ilk insanlar için bunlardı. Çünkü uyku hali gibi bir çürüme dönemine gözleriyle şahit olmuşlardı.

Bunu kabul etmenin verdiği güçlükle doğanın verdiklerine, güneşin sıcaklığına, ayın karanlığı bölmesine, toprağın üretkenliğine taparak hayatın devamının olduğunu düşünmeye çalıştılar. Bu bir rahatlama yöntemi oldu. Ancak birçok mit ve hayali varlıkların oluşmasını da devamında getirdi. Taş, küçük heykelcik yapımı ve akabinde doğa olaylarına tapınma ilerledi. Toplum oluştukça belli başlı kurallar ve cezalandırma yöntemleri de inanç unsurlarına göre şekillenmeye başladı. İnsanın korkuları azaldı mı peki? İnanç adı altında var olan efsaneler insanı kısıtladı hapsetti bilincin derinliklerine çok daha fazla korku aşılandı.

Gelelim ana unsur dediğimiz “korku”ya; korku, inandığın şeye bağlanmayı güçlendirir, korktuğun an inancına sığınırsın onun korumasına girer ve güven arasın. Peki, korktuğun şey seni korkutmaya başladıysa o zaman çareyi nerede arasın? Bakın bu karmaşık bir ikilemdir. İnancın her neyse ona bağlanırsın, bağlanma nedenin korkudur, korktuğun şey inancının koyduğu kurallar…

Bazı insanları panik atak, anksiyete bozuklukları gibi hastalıklara götüren bu süreç bazı insanları da köreltir adeta inanç adı altında hayatı parmaklıklar ardında tutsak yaşamaya götürür. Peki, çözüm nedir? Günümüz insanı bu ikilemden ancak ve ancak okuyarak kurtulacaktır. Kişi inancını kulaktan dolma bilgiler ve mitlerle ne kadar kirli bir şekilde doldurursa o kadar inanç temelli korku yaşayacaktır. İnsan inancını da en net kaynağından öğrenmeli anlamadığı her şeyi sorgulayabilme cesaretine sahip olmalıdır. Korku bu şekilde aşılabilir ve yenilen korku insanı daima aydınlığa taşır.

Unutmayalım insan düşünebilen ve olağanüstü bir beyin gücüne sahip olan tek varlıktır. Korkuları bastırmak sadece bir sonraki korkulara zemin hazırlama işine yarar, araştırmak üstüne yürümek ise cesarete bilgeliğe ve başarıya götüren yol olacaktır.

Korkularınızı korkuta bilmeniz dileğiyle…

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın