in

Karşı konulamayan zehir

spoon 2426623 1920

halloween candy 1014629 1920Canan KARATAY’a göre en tatlı zehir,bazı bilim insanlarına göre uyuşturucu muamelesi görmesi gereken bir bela,bana göreyse uzak durulması gereken kötü bir arkadaş. Bu yazıda şekerden neden uzak durmamız gerektiğini olabildiğince basit şekilde anlatmaya çalıştım.

Yediğimiz o paketli gıdaların içindeki şeker,genelde şeker kamışı ve pancardan elde edilir ve halk arasında çay şekeri olarak anılır. Bu karbonhidrat aslında bir disakkarittir. Yani 2 tane monosakkaritin birleşiminden oluşur. Bunlar glikoz ve fruktozdur. Fruktoz 5 karbonlu meyve şekeridir ve büyük oranda sindirilmez. Karaciğerde glikojen olarak depolanır. Fazlası karaciğer yağlanmasına yol açar. Glikoz ise aldığımız gıdanın içindeki diğer karbonhidratlardan bağımsız olarak kan şekerini yükseltir. İşin kötü yanıysa o paketli gıdaların glisemik indeksleri yüksektir. Yani kana hızlı karışıp kan şekerini hızla yükseltirler ve aynı hızla düşürürler. Bu yüzden kısa süreliğine doygunluk verse de çok geçmeden tekrar acıkmamıza neden olurlar. Yükselen kan şekerini dengelemek için pankreastan salgılanan hormonun adı insülindir. İnsülin aynı zamanda kas anabolizmasına (yapımına) en çok katkıda bulunan hormondur. Antrenmandan sonra yüksek glisemik indeksli karbonhidrat almanın sebebi de insuline spike (insülin vuruşu) yaparak insülinin anabolik etkisinden maksimum yararlanmaktır. Fakat devamlı alınırlarsa kan şekerinin sürekli yüksek kalmasına neden olan bu gıdalar,bir süre sonra hücrelerin insüline karşı direnç kazanmasına yol açar. Tip II diyabet hastalığı da,eğer genetik değilse,bu şekilde meydana gelir. Aynı zamanda insülinin etkisi azaldığı için hem kas anabolizması sekteye uğrar hem de glikozun fazlası yağa çevrilerek depolanır. Fazla yağsa erkeklik hormonu olan testosteronun östrojene aromatizasyonuna yol açar. Testosteron ise en anabolik steroid hormondur. Bu yüzden seviyesinin olabildiğince yükseltilmesi/korunması elzemdir.

Nihai olarak söyleyebileceğim şey,şekeri bugünden itibaren bırakıp bir daha elinizi sürmemeniz değil; nadiren de olsa alabilecek olmanız ve yemeklerden hemen sonra almamanızdır. Sağlıklı günler dilerim.

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by Mert güleç

Yıllık üye

Bir cevap yazın