içinde

Kedi Evlerini Yaktılar!

parklara kedi evleri ve kus yuvalari yerlesti

Hayvanlar da biz insanlar gibi barınma ve yiyecek ihtiyacı ile doğarlar. Fakat bizler gibi konuşma yetileri olmadığı için veya bunu şu şekilde de toparlayabilmek mümkün: Bizim dilimizi bilmedikleri için onların ne hissettiğini, ne istediğini anlamamız pek mümkün olmuyor.

Biz insanlar, yalnızca çevremizde başka canlıların da hayat bulduğunu düşünerek bir şeyler yapabiliriz ancak. Örneğin; kapının önüne bir kap su, süt ya da yiyebilecekleri türden şeyler koymak, inanın bunlar çok zor şeyler değil.

Şimdi havalar soğuktu, malum kış mevsiminin içerisine yavaş adımlarla yürüyoruz. Onlar da yürüyorlar. Sıcak evleri olmayanlar, bu kış yine kuytu köşelere sığınacaklar. Olanlar ise diğerlerinden birazcık daha şanslı.

page yogurtcu parkindaki kedi evlerini yaktilar 154339407
Kaynak

Ama onları düşünen insanlar da var; mesela kedi ve kuş evleri, köpek kulübeleri yapan, bunları yerleştiren gönüllü hayvan severler. Toplumuzda sayıları gittikçe artan bir popülasyona sahip, bu gerçekten sevindirici bir haber. Hele ki bu kadar hayvana zarar verilirken.

Geçen küçük bir kedicik kendisine yapılan tecavüz sonrası hayatını kaybetti. Ne büyük vahşet! Nasıl kıyabiliyorsunuz küçücük yavruya. Gerçi bunu bir hayvana yapabilen “ cani bir insan” ne kadın haklarını tanır, ne çocuk istismarı konusunda tek bir bilgi sahibidir.

Kadıköy’de Şubat ayında gerçekleşen güzel bir etkinlikle Kedi evleri yapılmış ve bu evler yerlerine bırakılmış; bu bazı gazetelerde haber olmuştu.  Pazar günü saat 2 sularında toplanan hayvan dostları, sokaklardaki diğer canlıların rahat edebilmeleri ve barınabilmeleri, korunabilmeleri adına kedi evlerini gerekli yerlere ulaştırmışlardır.

201612071519 kedi evleri yangin
Kaynak

Fakat bu sabah görünen manzara o ki hala toplumumuzda bir şeyler tam olarak yerine oturmamış. Bugün sabah sularında kedi evlerinin yakılması haberi ile sarsıldım. Kadıköy’de emek harcanarak yapılan evler, bugün sabah itibariyle artık yok.

Ne istediler, neden böyle bir şeye kalkıştılar hiçbir bilgim yok. Ama bu durum, hayvan severleri yıldırmayacak; bundan eminim.  Hatta tekrar kedi evlerinin yapımı için bir program düzenleyebilir ve bunu büyük bir gönüllü kitlesiyle kedi evi yapımını başarabilirler. Böylece küçük canlar da bizim gibi soğukta üşümez ve aç kalmazlar.

20161207150148 cy rnkkweaavbj3
Kaynak
20161207150125 cy mtsfw8aaojqz
Kaynak

Kaynaklar: t24 , Hürriyet, Cumhuriyet, Haylayf

Ne düşünüyorsun

Okur

Yazar Pelin Güloğlu

27.04.1995- Mersin Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik son sınıf öğrencisi. Bunun yanısıra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi görmekte. İlgi alanları başta kültür-sanat olmak üzere; çevre ve sağlık, insan psikolojisi ve sosyoloji; sürdürülebilir yaşam ve yeşilin her tonu. Şu an belli başlı dergilerde yazarlık; amatör olarak fotoğrafçılık yapmakta ve kendini diksiyon konusunda geliştirmeye çalışmaktadır.

Yıllık üye

Bir cevap yazın

Bir Yorum