in

Maraton Yüzüşü

izmir 1735 1

Bu yazı bir kaç gündür devam eden Yunan Genelkurmayı’ ndan çıktığı düşünülen Türkiye’ye saldırmak için en uygun zamanın şu an olduğu çığırtkanlığı ve Kardak’a çelenk bırakmak gibi gereksiz,yersiz ve hadsiz fiiliyatlara destek verenlere bir ihtar olması amacı ile kaleme alınmıştır.

Yunan Genelkurmayı Türk komutanlarının yarısı hapiste bir bölümü Suriye’de savaşıyor öteki tarafta da PKK terör örgütü saldırıyor diye kendince akıl yürütmüş ve bize karşı hareket etme gibi bir hayali akıllarından geçirmeye başlamışlar. Krizden dolayı paraları bitmiş olsa gerek tarih araştırmasına pek yatırım yapamamış gibiler, çünkü tarihe bakıldığı zaman Yunanlıların bize karşı tarihte doğru düzgün kazandığı bir zafer bulunmamaktadır. Mora’nın fethi ile Fatih Sultan Mehmed’den beri yıllarca hükmümüz altında kalmış daha sonraları bağımsızlıklarını kazanmış ve bize yine diş bilemişler fakat Sultan Abdülhamid Han döneminde cereyan eden Dömeke savaşı sonucu Osmanlı Ordusu Yunanlıları bozguna uğratmıştır. En son da hepimizin yakından bildiği Kurtuluş Savaşı’nda denize dökülmüşlerdir. Kıbrıs’da EOKA elimizden zor kurtulmuş, Kardak’da bir kayalığı dahi işgal etmeyi beceremeyip kaybetmiş bir ordudan bahsediyoruz. Aynı şekilde parasızlıktan ellerinde de pek sosyolog bulunmuyor anladığım kadarıyla, çünkü  son bir kaç yıldır  bizlerde ulusal bilincin uyandığının ve 15 Temmuz gecesinde bu dayanışmanın ayyuka çıktığının farkında olmamak için kör olmak gerekir. Mermilere tanklara kafa tutan istekli ve ülkesini seven bir gençliğin olduğunun farkında değiller ve bu bütün dengeleri alt üst edebilecek göz ardı edilmiş bir faktör. Komutan sayısının azalması pek bir şey ifade etmez çünkü içinizdeki çürüklerden temizlenmiş olmanız sizi daha güçlü yapar fakat asker potansiyelinizin iki katına çıkması bütün dengeleri değiştirir. Son olarak bir çoğunuz hatırlarsınız haberlere dahi konu olmuştu. Yunan Devletinin benzin parası bulamadığı için helikopter havalandıramadığı günleri oldu ve bu günler çok uzak günler değildi. Ekonomik kriz ile boğuşan, nüfusu bizden az, asker sayısı ve teçhizatı bizden az olan bir devletin hayalperest duygular içinde görüşmeler yapması…

Şimdi bütün yukarıda anlattığım faktörleri yok sayarak en zor zamanında Kurtuluş Savaşında düşmanı denize dökmüş, yokluk içinde Kıbrıs’ı korumuş, Kardak adacıklarına koca donanmanın arasından geçip bayrağını çekmiş bir milletin sınırlarını zorlayarak Maraton Koşusu’nu Maraton Yüzüşü yaptırmanın anlamı yoktur vesselam.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Sezai AKIN

-Aşk ı Sezai ( İlk Kitap )
-Gazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
-Eğitim Danışmanı

Yıllık üye

Bir cevap yazın