Kendinize İNANIN!

Arkadaşlar, hayatımızda kötü olaylar veya kötü alışkanlıklarımız olur. Gerek aileden gerekse çevremizden dolayı birçok kez sıkıntıya düşeriz. Bu durum ister istemez derslerimizi etkiliyor. 7. VE 8. sınıfta acayip tembeldim. Sınıf öğretmenimden(tarih) her gün azar işitirdim benden bir şey olmayacağımı söylerdi hep.

OKS(orta öğretim kurumlar sınavı)  vardı bizim zamanımızda. Ne yazık ki tek test sorusu çözmeden girdim sınava ve 255 gibi kötü bir puan aldım. Kimse yoktu etrafımda, sadece  bir işe yaramadığımı söyleyen sınıf hocam vardı. Neyse sonra düz liseye girdim. O zamanlar online oyun  bağımlısıydım. Bu bağımlılık kafamı o kadar bulandırıyordu ki hiçbir şeye vakit ayıramıyordum. Lise 1 de sınıfta kalma tehlikesi geçirdim matematiğim 0’idi. Lise 2 ye geçtim, düz lise olduğu için kimse ilgilenmiyordu.

Biliyorsunuz lise 2 ye geçerken seçeceğimiz bölümler belirleniyor. O zamanlar sayısal istemiştim, müdür yardımcısı yapamayacağımı ön görüp beni TM’ye (eşit ağırlık) bölümüne yönlendirdi. Derslerim Lise 2’de de  kötüydü . Dersleri o kadar sevmiyordum ki, geleceğimi hiç düşünmüyordum. Bu arada online oyun oynamaya devam ediyorum.

Neyse bir gün sınıfta arkadaşla konuşurken filmlerden konu açıldı. Dedi ki; “Akıl oyunları filmini izle matematiği seversin”. Tabi ilk etapta bu öneriyi dikkate almadım. Bir film ne kadar değiştirebilir ki insanın hayatını? O zamanlar okulun karşısında film satan dükkan vardı. Gittim filmi aldım.

Bir ara evde tek kaldığım zamanda filmi izleyeyim dedim. Arkadaşlar nedendir bilinmez ne izlersem çok etkilenirim. Küçüklüğümden beri böyleyimdir. Biraz hayalperestim. Filmi izledim sonrasında cidden tüm samimiyetimle söylüyorum matematiğe karşı ilgim oluştu. İlk yaptığım şey filmi başa alıp tekrar izlemek oldu.

Derslerim yine kötü matematikten bir şey anlamıyordum. Ama içimde bilmediğim bir heves uyanmıştı. Derste öylesine sayılar yazıp aralarında işlemler yapıyordum. Toplama-çıkarma vs. oturup 1 3 52 623 gibi sayılar yazıp bu sayılar arasında bir şeyler yapıyordum. Dersler öyle böyle geçiyordu. Lise 2’de karnem çok kötü geldi ve ben yine matematikten bir şey anlamıyordum.

Lise 3’e geçince babam “dershaneye yazdıralım seni” dedi.Bu arada ilk dershaneye gidiyordum.. Neyse dershane başladı derken. Dershane hocamız 20 soruluk bir test verdi ve evde yapın dedi. MATEMATİK BİLGİM 0!

Eve gittim,ortamı hazırladım. Oturdum, testi önüme koydum. Çok iyi hatırlıyorum. İlk soruyla karşılaştım, yahu kalem oynatamıyorum. Nasıl kızdım kendime, hayatıma, yaşadıklarıma o kadar kızdım ki beceriksiz diyen hoca canlandı gözümde, o hırsla yapmaya çalıştım, zar zor 20 testi bitirdim. Cevapları kontrol ettim 20 de 2 soru bilmişim. O an sinirim 2 kat daha arttı, yanlış olan soruyu çözmeye başladım, bakın arkadaşlar, tam tamına 37 dk boyunca o karmaşık sayılar sorusunu çözmek için uğraştım 37 dk. İşin sonunda  önümde açılmış 3 konu anlatım kitabı, karalanmış 2 sayfa saman kağıdı… (mutlaka saman kağıdı alın kalem üzerinde yağ gibi akıyor,sorular çok keyifli çözülüyor.) 37 dk sonunda ne mi oldu soruyu çözebildim. Öfkemi, sinirimi dizginlemiş hevesimi 2 katına çıkarmıştım. Geçen 37 dk hayatımın dönüm noktasıydı

37 DK ARKADAŞLAR BUNU UNUTMAYIN!

Artık o kadar yorulmuştum ki, beynim ilk defa çalışıyormuş gibi hissediyordum. Ara verdim, sonra tekrar başladım tam 4 gün boyunca 20 soruyu doğru yapmaya çalıştım.
Sadece 20 soruyla karmaşık sayıların temel taşını oturttum.

Matematik ipe benzer ufak bir noktasından tutarsanız gerisini çekerseniz!

Beni matematiğe başlatan akıl oyunları filmi oldu devam ettiren ise Akın Alıcı’ya ait hayata yön veren öyküler adlı oldu.Kitap o kadar gaz veriyor ki hiçbir öğretmenim bu kadar istek uyandıramamıştı. Mutlaka ama mutlaka okuyun.

Sonraki günler yavaş yavaş diğer konularında temelini atmaya başlamıştım. Tabi lise 3 olduğumdan mat2 konularına ağırlık verdim o sene. İşin ilginç yanı kafam o kadar değişik hal aldı ki bu kadar uzun süre soru çözmem hayatımı birçok yönden değiştirdi. Olaylara bakış açım çok farklı yönde değişti.

O kadar aç oluyordum ki matematiğe, hiç anlamasam bile teorileri inceliyordum.

İnsanın kendisine inanması gerek.

Sıfır sessizlikte matematikle sabahlıyordum. Bir soru üzerinde 45 dk düşünüyordum. Yapamadığım soruların üzerini kalemle paramparça ediyordum. Birinin önerisi üzerine bu alışkanlığımı değiştirdim.

Maket bıçağı al, çözemediğin soruların etrafından kes, cüzdanına koy götür hocaya sor. Kitabı yanında boşuna hamallık yapma.Öneri hem zevkli hem de o kadar pratikti ki, o soruları altın gibi yanımda taşıyordum. Bazı favori sorularım vardı,dosyama koyardım ara ara çözerdim.

Lise 3’de YGS denemelerine giriyorduk. Dershanedeki tarih öğretmenim aynı zamanda rehber hocamdı. Kendisi çok kral adamdı çok iyiliği dokundu,motivasyon açısından.

İşin ilginç tarafı 8. sınıftaki beni derslerden soğutan, hayattan bezdiren hocam tarih öğretmeniydi, lisede beni derslere bağlayan  ve bugün buralarda olmamı sağlayan hocam da tarih öğretmeni.

İnanılmaz hırs doluydum.O dershaneden sevdiğim kişiler başka dershaneye gitmemi söylediler, 2 farklı dershane 2 farklı soru tipi dediler ben de öyle yaptım.

Lise 4’e geçtim.Lise 4’de gelmeden yaz tatilinde YGS matematiğini iyice sağlamlaştırdım. Sonra gittim ufak bir dvd oynatıcısı aldım. Flash belleğe matematik dersi videoları yükledim, o ufak dvd oynatıcısından izleye izleye dershanedeki konulardan çok daha sonrasına çalışıyordum. Neden bilgisayardan çalışmadın derseniz, kesinlikle çalışmayın bilgisayardan, çok sıkıntılı konsantre olmanızı büyük ölçüde etkiler.

O 100 TL’lik dvd oynatıcısı bana binlerce TL  değerinde özel matematik dersinin karşılığını verdi.

Dönüp geçmiş yıllara baktığım zaman oynadığım oyunların, başıboş gezmelerin ne kadar gereksiz olduğunun farkına vardım.

Lise 4’de sahafa gittim kitaplığımı Fransız edebiyatından en iyi Türk yazarlarına kadar kitaplarla doldurdum, hepsi ikinci el kitaplardı. Onlarla edebi bilgimi geliştirdim.
Lise 4 ikinci dönemde artık hazırdım. Derslere verdiğim zamanı yarıya indirdim. Denemelere yüklendim paso deneme çözüyordum. Denemesine girmediğim dershane kalmadı şehirde. Gidin arkadaşlar dolaşın gözünüzü açın sürekli öğrenin. Kendi kendinizle konuşun sesli konuşun, nerede hata yaptığınızı bulun, istek uyandırın ve yapın.

Matematik çalışırken yapılacak şeyler ;

 • Her ders çalışmasında olduğu gibi ortalıkta dikkatiniz dağıtacak eşyalar olmamalı.
 • Kendinizi  motive etmelisiniz, eğer edemiyorsanız; sizi motive edecek kitaplar, filmler, arkadaşlar, rehber hocası,eğitici bir video vb. şeylere ihtiyacınız olmalı.
 • Unutmayın matematiği yapmak kolay, matematiği sevmek zor. Seven zaten yapar.
 • Bir soru üzerinde çok düşünün, ancak kendinizde stres yaratmayın.
 • Kimse salak değildir, sadece bakış açısını değiştirmelidir.
 • Sorulardan korkmayın, birçok kişi daha soruya başlamadan, yapamayacağım diyerek çözmekten vazgeçiyor. Kim bilir o soruyu çözseydi veya çözmeye çalışsaydı neleri öğrenecekti. Siz siz olun hiçbir sorudan korkmayın. Çözün, karalayın, yırtın, uğraşın, akışına bırakın.
 • Çözemediğiniz soruları çözdürmeye giderken kitapları yanınızda götürmeyin, biraz farklı olun. Maket bıçağı vb. kesici aletle soruyu düzgünce kesin,öyle hocaya götürün.

Avantajları;

-Birçok farklı kitapta sorular varsa,o kitapların hepsini götürmek zorunda kalmazsınız.

-Soruyu yapamayınca onu kesme düşüncesi sizi stresten uzak tutacak.

-Soruları tekrar tekrar çıkarıp çözebilme imkanı sunacak.

-Hocanın yanına gittiğinizde soruyu bulma arayışınız olmayacak.

-Soruların çözümü aklınızda, farklı methot uyguladığınız için daha kolay kalacak.

 • Kullanacağınız kaynakları masanın arkasına koyun.Ders çalışırken yığın kitapları sizi zihnen yoracak,bıkkınlık verecektir.Onları ders çalışırken göremeyeceğiniz yere koyun.Kısacası masada sadece kalem+çalışacağınız dersin kaynakları başka birşey olmasın.
 • Bilgisayar alışkanlığınız varsa ya tamamen kurtulun ya da olabilecek en düşük seviyeye indirin.Telefon sahibi olmayın.Telefonu çalışırken yanınızda tutmayın.Mecburen telefon bulunması gerekiyorsa,o zaman sadece arama yapabileceğiniz bir cihaz olsun.
 • 1 yıl gibi bir çalışmanın size ömrünüzün diğer kalan yıllarını nasıl etkileyeceğini düşünün bunun bilincinde çalışın.
 • Sorular üzerinde çok zaman harcayın.

 Soruyu çözemediğiniz zaman kaynak arama yöntemleri;

-Sorunun ilgili olduğu konuyu tespit edin.

-O konuyla ilgili video,konu anlatım materyallerine sahip olun.

-Konuyu tarayın,formülü bulmaya çalışın.Sorunun içerindeki anahtar kelimelerle bunu daha rahat yapabilirsiniz.

-Çözüm yolunu bulduktan sonra,mutlaka ama mutlaka not alın.Hatta yaptığınız soruyla beraber not alın.İleride lazım olacaktır.

 • Problem soruları gibi uzun soruları bir kere okuyun ama çözmeye başlayınca ADIM ADIM çözme işlemlerini yapın. Unutmayın önünüzdeki Türkçe paragraf sorusu değil, bütünü okuyarak istenileni anlamanız çok zor.Bu yüzden soruyu adım adım çözerek sonuca ulaşın.
 • YGS için büyük önem arz eden problemler konusu sırdaş gibi olsun size sürekli çerez niyetine çözün hem bulmaca gibi de zevk verir.
 • Bilen samimi arkadaşlar edinin. Unutmayın size en büyük zararı kendinizden çok çevreniz verir. Bir şeyleri değiştirmek kolay değildir fakat mükafatları da bir o kadar tatlıdır.
 • Programa uyan bir yapınız yoksa,sizde günlük hedef ve çalışma saati belirleyin.100 soru,2 saat gibi.
 • Tatil günlerini çok iyi kullanın,unutmayın tatil demek bol bilgi demek,herkes yatarken,siz öğrenmelisiniz.
 • Kamplara katılın ,bazı dershanelerin kampları olur onlara katılın.
 • Çevre edinin.
 • Birilerine mutlaka öğrendiklerinizi anlatın, bu bir ilköğretim öğrencisi veya sınıf arkadaşınız da olabilir.

SİZDEN GELEN BAZI SORULARI CEVAPLAMAYA ÇALIŞTIM (Bunlar haricinde sorularınız varsa, yorum atın yardımcı olmaya çalışırım.)

BİLGİSAYARDAKİ EĞİTİM VİDEOLARINI İZLİYORUM BİLGİSAYARIMI KULLANSAM OLMAZ MI?

-Hayır olmaz.Bilgisayar çok keyifli bir alet,zihnimiz çalışma yerine keyif çıkarmaya yönlendirebilir.Üstelik bilgisayarda dikkat dağıtacak çok fonksiyon var. Ve bilgisayar masada çok gereksiz yer kaplar.Önerim; Ufak ekranlı dvd oynatıcısı  alın, flasha yüklediğiniz videoları oradan izleyin.

İZLEDİĞİN FİLMİ İZLEDİM KİTABI DA OKUDUM FAKAT İSTEK HALEN OLMADI

Doğrudur. Bir müzik size çok şey hissettirebilir fakat aynı müzik bir başkası için anlam ifade etmeyebilir. Bu da aynı onun gibi. Olayı anlatırken vurgulamak istediğim şey, matematiğe sevdiren bir şeylerin olduğu. Bu bir arkadaşta olabilir bir başka film veya kitap. Bunları bulunca sen de çok sevecek ve yapacaksın.

HANGİ KAYNAKLARI KULLANMALIYIM?

FEM DERSHANELERİ-FİNAL DERSHANELERİ-BİLGE DERSHANELERİ ŞU 3 KAYNAK BENİM DERDİM DERMANIM OLDU.

EĞİTİM VİDEOLARINI NEREDEN  BULABİLİRİM?

O zamanlar gittiğim dershanenin video sitesi vardı. Dershaneler kapatılınca, artık videolar kalktı. Youtube’dan bulabilirsiniz.

TÜM BUNLARI YAPTIKTAN SONRA HAYATIMDA NELER DEĞİŞTİ?

Başımdan geçen güzel bir o kadar komik olaylar..

-Bir keresinde,bu olaylar devam ederken,lise 4 te matematik sınavındayız.Soruları sırayla çözüyorum.Neyse bitirdim,hocam kaç beklediğimi sordu.100 bekliyorum dedim.Tamam senin kağıdını en son beraber okuruz dedi.Herkesin kağıdını okudu,sıra benimkime geldi.3 arkadaş hoca ben öyle sınıftayız.Hoca cevap anahtarına bide benim kağıma bakarak puanlamaya başladı.1.soru 10 puan,2.10 puan.3.soru 10 puan.4.soru 10 puan.5. soruya geldi dedi ki Yakup sen 100 mü bekliyorsun? evet dedim. Alırsın alırsın dedi gülerek 5. soruyu yanlış yapmışsın.Soruyu inceliyorum,cidden cevap anahtarına göre yanlış.Dedim hocam tahtada beraber çözelim.İşin sonunda 100 almıştım ve hoca bütün sınıfın kağıtlarını baştan kontrol etmişti.

-O kadar kötü durumdan inançla, azimle ne durumlara gelmiştim.Hocalar genelde sorunuz varsa bana getirin çözerim der.Matematik hocam vardı,sorunuz varsa Yakup’a getirin derdi.Başka sınıflardan tanımadığım insanlar soru getirirdi.

-Dershanedeki denemeden 39 net yapmıştım matematikten.1 soruyu neden yapmadın diye sormuşlardı.Soru hatalı çıkmıştı.

-1.8 Milyon kişi içerisinde 35 binlere girdim.Daha iyisi de olabilir.

PEKİ SİZ ANLATTIKLARIMI YAPARSANIZ NELER Mİ OLACAK?

Sonunda ne aileniz ne çevreniz ne de hocalarınız karlı olacak, tek karlı olacak kişi sizsiniz.

Bakın önünüzde duran bu yazı kadar gerçek bir şey varsa o da kendiniz için ne yaparsanız yapın mutlaka karşılığını alırsınız. Biliyorum hayat zor ,kiminizin ailesinin durumu kötü belki kitap alacak paranız bile yoktur. Çıkın simit satın o kitapları alın. Hayatta istedikten sonra yapılmayacak hiçbir şey yoktur. Herşey dilediğinizce olsun. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

7
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Cansu AydınYakup UdülAzime KırmızıgülUmut Ibrahim ÇelebiSefa Isa Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Cansu Aydın
Yazar

@yakupudül Elbette en kısa zamanda paylaşmak isterim.
Sevgilerle,iyi akşamlar.

Sefa Isa
Okur

^_^

Umut Ibrahim Çelebi
Okur

:/

Azime Kırmızıgül
Okur
Cansu Aydın
Yazar

Benim de böyle bir hikayem var matematiğe giden yolda.Şimdi ise en sevdiğim alan …

Azime Kırmızıgül
Okur

Ama herkez sevmez