in

Micheal J. SANDEL: Adalet ve erdem arayışında bir filozof

Adalet

Bu çalışmamız 8 bölüm olarak hazırlanmıştır. Her 15 gün içerisinde 1 bölüm olacak şekilde toplamda 8 hafta içerisinde işlenecek geniş ve kapsayıcı konuları içeren bir yazı dizisi olacaktır.

Çalışmamızın içeriğine göz atacak olursak; günümüzde giderek önemini kaybeden ve artık bu konuda bazı kavramların giderek değersizleştiği bir konjonktürde özellik iyi, ahlak ve erdem gibi kavramların tekrar anlamlarını kazanabilmesi ve insanlık için ne ifade ettiğinin anlaşılması ve yeni misyonlar edinmesi için bu alanda çalışma yapan düşünürler ve bilim insanları önem kazanmıştır.

Michael Sandel, özellikle adalet olgusunu, ahlak, iyi ve erdem kavramları ile birleştiren ve günümüz hayatından örneklerle açıklamaya çalışan bir düşünürdür. Akademik manada ele alınan bu kavramları normal halk hayatında indirgeyen ve bu konuda çalışmalarını gündelik hayatta test eden ve sorgulayan Sandel, bu alanda vermiş olduğu konferanslarla da adını tüm dünyaya duyurmuştur. Bu düşünürün hayatına kısa bir göz atalım.

  • Michael Sandel’in Hayatı

Sandel’in hayatı hakkında elle tutulur çok fazla bilgi ne yazık ki bulunmamaktadır. Nitekim daha halen hayatta olan bir düşünür olduğundan dolayı hayatını spesifik bölümler halinde bir biyografi şeklinde incelememiz ne yazık ki mümkün değil. Fakat yine de kaba taslak bir şekilde hayatına şöyle bir göz atacak olursak Michael Sandel, ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde 5 Mart 1953 yılında dünyaya gelmiştir. 1980 yılından itibaren günümüzde de halen Harvard’da siyaset bilimi dersleri veren profesör, bu alanda özellikle güncel örneklerle adalet kavramını hayata uyarlayarak anlatmaya çalışmaktadır.

Adalet kavramı üzerine yoğunlaşan yazar, bu konudaki düşüncelerini anlattığı metinler ve konuşmaları 27 dile çeviri yapılarak adeta dünyanın dört bir yanında ses getirmiştir. Bunun yanı sıra vermiş olduğu konferanslar online platformda da kendine geniş bir yer bulmuş ve “adalet kursu” adı altında YouTube başta olmak üzere birçok internet platformunda yerini almıştır. Harvard’da ders vermek için ona tahsil edilen sınıf öğrencileri için yeterli gelmeyince dersini internet platformuna taşıyan profesör buradan çok olumlu dönüşler alınca tüm dersini buraya kaydırmış ve herkesin erişimine açık hale getirmiştir.

Bizde çalışmamızın ilerleyen aşamalarında Michael Sandel’in adalet üzerine görüşlerini yazdığı kitabından hareketle onun düşünce dünyasını anlamaya ve irdelemeye çalışacağız.

What do you think?

3 Beğeni
Upvote Downvote

Bir cevap yazın