içinde

Minimalizm Kitaplarım

books texture3014

Kitaplar belki de hayatımızın birçok dönüm noktasına tanıklık etmişlerdir. Hem yol gösterip hem de yalnız olmadığımızı hissettirmişlerdir adeta. Benim de minimalizm serüvenine başlamamda kitaplar eşlik etti. İlk kararı, ilk adamı atmamı kitaplar sağladı. Bugün bulunduğum noktaya kitaplar sayesinde geldim. Bana yol gösterenleri sizlerle paylaşmak benim için çok eğlendirici bir yazı olacak.

1- Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla 
Yazar: Marie Kondo.
Belki de hepimizin elinin gittiği, artık bir yerlerden  başlamam gerek cümlesini söyleten ilk kitap. “Hangisi beni mutlu ediyor?” cümlesi beni gerçekten çok etkilemişti. Etrafımdaki fazlalıkların üstüme üstüme geldiği ilk anı unutmak mümkün değil.

2- Sade
Yazarlar: Begüm Başoğlu, Ege Erim.
Sadeleşme konusun da bu kadar kısıtlı kaynak arasında Türkçe bir eserin bulunması sevindirici bir durum. Adı gibi anlatımı da çok sade. Bölümlerin sonunda 5 dakika/1 saat/1 gün ve 1 adım sonrası gibi hedeflerin bulunması motivasyonunuzu daha da arttıracaktır.

3- Basit Yaşa Mutlu Ol
Yazar: Haluk Öztekin.
Huzur bulduğum kitap adlarından bir tanesi. Kişisel gelişim kitaplarını okumayı gerçekten çok severim. Haluk Öztekin’in daha önce birkaç kitabını okumuştum. Yazarın anlatım biçimi bana yabancı gelmedi. Verdiği örnekler sayesinde rol-model geliştirip, uygulayabilirsiniz.

4- Minimalism: Live A Meaningful Life 
Yazalar: Joshua Fields Millburn, Ryan Nicodemus
Bloglarının ve yayınladıkları podcastleri takip etmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Kitaplarında minimalizm değil de anlamlı bir hayat nasıl yaşanılır konusu daha baskın. Bahsettikleri hedefler benim için biraz aşırı kaçtı. Hayatımda çok büyük radikal kararlar uygulayan birisi olmadığım için bana pek uymadı. Ama tabii ki de altı çizilen sayfalarımda bulunmakta. TED konuşmalarını izlemeyi de unutmayın.

5- The Simple Guide To A Minimalist Life 
Yazar: Leo Babauta
Yine adı gibi anlatımı da sade olan bir kitap. E-kitap demek daha uygun sanırım. Özellikle maksimalist kişi ile yaşam bölümünü ( şimdilik yaşamasam da erkek arkadaşım maksimalist yaşam sürdürmekte) bilgilendirici buldum. Bir oturuşta bitirilecek bir kitap. Özellikle anne-baba olanlara tavsiyemdir. Son bölümlerin de çocukları minimal yaşama hazırlık notları bulunmakta.

Ne düşünüyorsun

Okur

Yazar Ebru Kılınç

Araştırmaktan hiç vazgeçmeyen, minimalist bir kişi.

Yıllık üye

Bir cevap yazın