in

Mornota yazarlarından: Ahmet Rüştü Akyüz

Ahmet Rüştü Akyüz

Ahmet Rüştü Akyüz, 1996 doğumlu, en büyük düşmanı kendisi olan bir hukuk fakültesi öğrencisi. Tarih ve felsefe hakkında okumaktan hoşlanır.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Facebook reklamından. Diğer röportajlardan da okuduğum kadarıyla bayağı bir kişi bu yolla gelmiş. Verdiğiniz paraya değmiş sanırım.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnternette bir şeyler yazacağın ama insanların seni okuyacağı özgür bir platform bulmak bayağı zor. Blog açsan bile o bloğu tanıtmak bayağı zaman alıyor. Mornota okumak ve okutmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan gibi.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Çünkü yazmak içimde dile getirmek istediğim şeyleri somutlaştırmamı sağladığı gibi, yeni fikirler üretmeme yardımcı oluyor. Yazmadan ilerleyemiyorum gibi. Özellikle kendimi yazmaktan alıkoyduğum zamanlarda fikirden fikre atlasam da bir fikri soyutlaştıramıyorum.
Son birkaç ay bunu bana iyice gösterdi.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Bilim-kurgu ve fantastik dünya yazarlarını severim. Bana alternatif dünya similasyonları gibi gelirler. Mesela Isaac Asimov, J.R.R Tolkien, Robert Jordan gibi.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Tarih ve felsefe alanında genelde. Çünkü bunlar insan hayatını etkileyen genel faktörlerdir. Birisi insanın geleneksel birikimini, öbürü ise düşünsel birikimini ifade eder. Yeryüzünde bu ikisi ile ilintili olmayan insan düşüncesi yoktur. Toplumların ve bireylerin temelleri bunlarla atılır. Ben de bunlar üzerine yoğunlaşarak bir idealin nasıl olabileceği üzerinde kafa yoruyorum.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

Eğer bir fikriniz varsa ve onun genel geçer olduğuna inanıyorsanız o fikri dile getirmemek o fikre ve kendinize ihanettir bence. O yüzden yazmaktan değil, yazamamaktan korkmalılar.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın