in

Mornota yazarlarından: Azize Akdemir

roportaj imgae

Azize Akdemir, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon öğrenimini sürdürüyor. Psikolojiye ve özellikle deneme alanında yazmaya ilgisi var.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Mornota’yı Facebook’ta reklamlar kısmında gördüm. İlgimi çekti. Sayfayı inceleyince zaten ilgim olan yazmayı bu siteyle gerçekleştirebileceğimi, bir yerden, Mornota’dan başlayabileceğimi düşündüm ve üye oldum.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

Açıkçası üye olurken ciddi bir platforma gireceğimi hayal etmiştim. Ama sonra herkesin serbestçe bir şeyler paylaşabildiğini gördüm. Bu bir yandan iyi bir şey: Hiçbir koşul olmadan yazılarınızı paylaşabiliyorsunuz. Ama bir yandan da en azından yazım ve imlâ yönünden denetlenmesi, yazarların uyarılması gerektiğini düşünüyorum.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Kitaplarla küçük yaşta tanıştım ve onlara aşık oldum. Durmadan okudum. Ortaokulda ilk kompozisyon denememin öğretmenim tarafından çok beğenilip sınıfa örnek gösterilmesi hem yazma yeteneğimi keşfime hem de yazmak için cesaretlenmeme sebep olmuştu. Şimdi hem okuyup hem yazıyorum. Ama tabii ki yazdıklarımın sayısı okuduklarımın sayısını geçmeyecek.

Beni yazmaya iten şey bazen beynime üşüşen düşüncelerim, bazen rahatlama isteği, bazen ilham, bazense sadece yazma rutinimin bir parçası olması.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Dostoyevski, Orhan Pamuk, Sait Faik Abasıyanık ve Şükrü Erbaş. Şu an aklıma gelenler bunlar.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Genellikle fikir yazıları yazıyorum. Arada şiir yazdığım oluyor ama şiir öyle her zaman kolay yazılmıyor. Konular genelde aklıma gelen bir fikri notlarıma kaydedip sonra onu geliştirmem ile kendiliğinden oluşuyor.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

Bol bol yazsınlar. Ama sadece yazmasınlar. Başka yazarları da okusunlar; amatör ya da profesyonel hiç farketmez yeter ki okusunlar. Özgün ve sade olsunlar. Bir de dile verdikleri değeri ve özeni göstermek adına imlâ ve yazım kurallarına dikkat etsinler.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın