in

Mornota yazarlarından: Merve Parlakyıldız

Merve Parlakyıldız
Merve Parlakyıldız, Yaşar Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde okumakta. Kitap okumayı, araştırmayı, yazmayı seven biri. Tiyatroyla ilgileniyor.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Mornota ile bir arkadaşım aracılığıyla tanıştım. Merak edip siteyi inceledim ve özellikle  “Düşünceni Özgür Bırak!”  sloganı ilgimi çekti. Bazı yazarların yazılarını da okudum ve bu ortama ben de dahil olmak istedim.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tek bir konuya bağlı kalınmadan her konu hakkında yazı yazılabilen, herkesin özgürce düşüncesini dile getirebildiği, serbest, üretici, eğlenceli bir site. Ayrıca yazmaya ilgi duyanlar için müthiş bir deneyim. Duygularınızı kelimelerle ifade etmek ve başka insanların bunu okuması, eleştiri yapması güzel bir duygu. Mornota bu duyguyu yaşamak isteyenlerin tam da aradığı yer.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Küçüklüğümden beri yazmaya ilgim var. Okuduğum kitapların etkisiyle “Ben de böyle yazabilsem keşke” diye düşünürdüm. İlk olarak şiir yazmaya başladım ve ortaokuldayken şiir dalında üçüncülüğüm oldu. Bu beni daha çok teşvik etti. Şiir dışında öykü vb. türde de yazmaya çalıştım. Bana kendimi iyi hissettiriyor , elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Kesinlikle en sevdiğim yazar Orhan Kemal. Hemen hemen bütün eserlerini okudum diyebilirim. Üslubunu çok beğeniyorum. Onun dışında Elif Şafak, Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Atilla İlhan, Victor Hugo, Balzac, John Verdon, JK Rowling…

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Aslında kategori ayırmam, yazdığım kategori anlık değişebilir. Bazen bir şiir, bazen bir öykü. Ama mesela şu ana kadar hiç deneme yazmadığımı fark ettim. Sanırım yeni türlere de açılma vakti geldi. Konu olarak, genellikle film/edebiyat hakkında yazmayı seviyorum. Mornota’da şu ana kadar çıkan yazılarımın konusu da bu yönde. Ama belli olmaz, her an toplum ya da siyaset hakkında da yazabilirim. Dediğim gibi, anlık.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

Yazarlık, kendini en iyi ifade etme biçimidir. Sizin iç dünyanızı dışa vurur, o dünya tamamen size aittir. Ama iyi bir yazar olabilmenin ilk adımı, önce başka dünyaları keşfetmektir. Bu nedenle yazar olmak isteyen arkadaşlarım, bol bol kitap okuyun, merak edin ve araştırın. İyi dileklerimle…

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın