in

Mornota yazarlarından: Volkan Ekin

Volkan Ekin

Volkan Ekin, 14 Temmuz 1996 Kırşehir doğumlu, ilkokul ve lise eğitimini Ankara’da görmüş, şu an Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyor. Hedefi okulu başarı ile tamamlayıp edebiyat öğretmeni olmak. Çocukluğundan beri edebiyat ve sanata ilgili olan Volkan Ekin aynı zamanda yazarlar, şairler, tarih ve edebiyat adamları üzerinde araştırma yapıyor.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Mornota’yı ilk defa Facebook’ta sayfa önerileri kısmında “üniversiteli yazarlar aranıyor” başlığı ile tesadüfen gördüm. Merak edip sayfaya girdiğimde kendine has bir siteye sahip olduğunu gördüm ve üye oldum.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mornota bence; insanda yazma şevki uyandıran ve insanın duygularını, düşüncelerini rahatça paylaşabileceği bir platform. Günümüzde birçok kişinin telefonlara gömüldüğü ve duygularımızı kimseyle paylaşamadığımız bir zamanda duygularımızı paylaşıp içimizi dökebileceğimiz özgün bir ortam.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Ben Kırşehir doğumluyum. Çocukluğumu ise Ankara’da geçirdim. Şuan Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. Saçma olacak belki ama ben duygusal, yalnız olmaktan ve kalmaktan mutlu olan birisiyim. Beni yazmaya iten nedeni ise bilmiyorum. Bu soruyu görünce aklıma üstat Sait Faik Abasıyanık‘ın “yazmasam çıldıracaktım” sözü geldi. Hepimiz elbet bir şeyler yaşıyoruz ve yaşadıklarımızdan etkileniyoruz. Neticede bu etki bizim içimizdekileri dökmeye meyil ediyor ve yazmaya başlıyoruz. Çıldırmamak için.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Günümüz edebiyatçılarından Elif Şafak, İskender Pala gibi yazarları okurum ve yazar ayırt eden bir yapım yoktur. Benim en beğendiğim yazar ise Sabahattin Ali. Onun kitaplarında olağanüstü betimlemeler var ve o sanki kelimelerle resim yapıyor. Yaptığı betimlemeler öyle gerçekçi ki anlattığı varlığı sanki karşımda görür gibi oluyorum ve kitap okur gibi değil film izler gibi hissettiğim oluyor. Ona göre kağıt tuval, kelimeler ise sanki boya fırçası gibi. Ayrıca Attila İlhan‘a ve Mehmet Akif Ersoy‘a bayılırım. Alexandre Dumas ve Paulo Coelho sevdiğim yazarlardandır.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Ben genelde aşk, yalnızlık,manevi değerler konusunda şiir yazmayı severim.Bunun dışında eleştiri yazılarım da oldu. Konularımı ise duygularıma göre seçiyorum. Yazma isteğimin çok olması sebebi ile Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

Hissettiklerinizi yazın. Çekinmeyin.  Yazmazsanız içinizde kalır ve içinizi yeyip bitirir.Hayatta en iyi dost kağıt ve kalemdir. Çıldırmamak için yazın.Y azın(edebiyat)için yazın. Sonuçta sanat sanat için.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın