içinde

Mutluluk Kaç Adım Ötede?

boys 1149665 1280

Şöyle sabahtan akşama kadar yaptığımız, gittiğimiz, yaşadığımız duyguları düşünürsek acaba biz mutlu muyuz? Mutlu olduğumuzu nerden anlarız? Bu mutluluk kalıcı mıdır geçici mi? Peki ya mutluluk kaç adım ötede? Mutluluk bazen insana o kadar uzak gelir ki sanki ona hiç ulaşamayacakmış gibi hissederiz halbuki bilmeyiz elimizi uzatsak mutluluğa değecek ama elimizi uzatma zahmetinde bile bulunmayız. Neden mi? Çünkü zamanında mutluluk için çabalamışızdır, uğraşmışızdır ve elde edememişizdir şimdi de uğraşsak bile elde edemeyecekmişiz gibi gelir.

İnsanoğlu nankördür derler hep ve ben buna her zaman inanmışımdır. Elimizin altındaki şeylerle mutlu olmayız hiçbir zaman hep daha fazlasını daha farklısını, bizde olmayanı isteriz. Ama bilmeyiz ki bizim elimizde olanda başka birinin isteğidir.

Mutluluk istek midir yoksa ihtiyaç mı? Daniel Kahneman’ın 2004’te yayınladığı İnsanı ne mutlu eder? Listesine baktığımızda seks, sosyalleşme, yemek vs. uzuyor lise yani şu kanıya varabiliriz: MUTLULUK=İHTİYAÇ. Çünkü günümüzde mutluluk insanların en büyük ihtiyacıdır. Hayattaki seçimlerinizin hep mutluluktan olması dileğiyle… Mutluluk hep bir adım ötenizde olsun.

Ne düşünüyorsun

Okur

Yazar Nursinem Öztürk

2 Temmuz 1997 Hayatımın başlangıcı.

Yıllık üye

Bir cevap yazın

Bir Yorum