in

Rehber: iTools Nedir, Nasıl Kullanılır?

screen shot 2014 09 09 at 3 22 14 pm

Merhaba değerli takipçiler, bugün sizlerle yeni bir rehber paylaşacağız. İlk rehberimiz olan iPhone’a Müzik Eklemek‘den sonra ikinci olan bu rehberimiz de hem müzik, hem video aktarma işlemlerini iOS cihazlarda nasıl daha basite indirgeyebiliriz bunu irdeleyeceğiz.

  • Kolay iTunes: iTools

Bilindiği üzere iPhone cihazlarımız oldukça sınırlı bir yapıya sahip. Örneğin bir resim aktarma işlemini yaparken sadece telefonunuzdan bilgisayarınıza aktarma yapabiliyorsunuz. Bilgisayardan telefona aktarım için iTunes adlı yazılım şart. Aynı şekilde müzik, video ve diğer dosyaların aktarımları içinde bu program olmazsa olmaz. Bunun bu şekilde olmasının temel sebebi Apple’ın gizlilik ve güvenlik politikası. Cihazlarını en güvenli şekilde korumak istediği için Apple cihaz üzerinde her hangi bir işlem yapılmasına müsaade etmiyor. Yapılacak bir işlem varsa da bunu kendi ürettiği yazılımlar aracılığı ile yapma zorunluluğu getiriyor. İşte bu tür işlemler basit olmaktan uzak olduğu için kullanıcılar daha kolaycı alternatif yöntemler arayışı içindeler. Bu arayışların en güzel meyvesi Shenzhen Thinksky Technology şirketi tarafından üretilmiş olan iTools programı. Program için gerekli tek şey bilgisayarınıza bir iTunes uygulaması yüklü olması. Geri kalan kısmı iTunes üzerinden iTools çok kolay şekilde hallediyor. Öyle ki sürükle bırak işlemleri ile çok hızlı şekilde dosya aktarımları yapabiliyorsunuz. Üstelik önceki aktarımlarınız silinmiyor. Dilerseniz basit bir müzik kopyalama işlemi ile uygulamanın nasıl çalıştığını açıklayalım.

  • iTools kurmak

Öncelikle bilgisayarınızda hali hazırda bir iTunes uygulaması kurulu olmalıdır. Eğer yoksa buradan edinebilirsiniz. iTools uygulaması için şöyle bir durum var. Uygulama Çince ve ücretli. Ancak bir güzellik yaparak buradan indirmenizi sağlayabilirim. Üstelik İngilizce :). Kurulum işlemini bildiğinizi varsayarak sonraki adıma geçeceğim, eğer bilmeyeniniz varsa anlatalım: Next, Next deyip Finish’e basıyorsunuz :).

  • iTools’u kullanma ve aktarım

2016-12-03-18

Uygulamayı başlatmadan önce iTunes yazılımını çalıştırın daha sonra simge durumuna küçültebilirsiniz. iTools uygulamamızı çalıştıralım. (Not: Eğer uygulama açılmaz ise sağ tıklayıp yönetici olarak başlatalım.) iTools uygulamasını çalıştırdığınızda telefonunuzu bağlamanızı isteyecektir. Telefonu bağladıktan sonra da şöyle bir ekranla karşılaşacağız. Bu ekran telefonumuz hakkında özet bilgiler sunan ekrandır. Yapacağımız işlemler için, üstte gördüğümüz sekmeleri kullanacağız. Şimdi müzik aktarması yapacağımız için üstte görünen “Music” sekmesine gelelim.

swx

Karşımıza gelen ekranda sol alt tarafta cihazımızın adı görünecektir, hemen altında “Music” sekmesine tıklayarak cihazımıza atacağımız ya da attığımız müzikleri göreceğiz.

2016-12-03-19

Şimdi işin en kolay noktası aslında burası. Cihaza atmak istediğiniz müzikleri bu bölüme sürükleyip bırakın ve gelen ekranda “OK” butonuna basın. İşlem bu kadar!

2016-12-03-21

Bu işlemi üst tarafta görünen “Import” tuşunu kullanarak da yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde hemen yanında bulunan “Export” tuşu ile de müzikleri bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

  • Video aktarımları

Diyelim derdiniz müzik değil, sadece filmlerinizi ya da videolarınızı telefona aktarıp izlemek istiyorsunuz. Yine iTools uygulamamızı kullanarak bunun da nasıl gerçekleştiğini anlatalım. Öncelikle yapmanız gereken bulunduğunu herhangi bir iTools ekranında üst kısımdan “Videos” sekmesine tıklamak. Gelen ekranda ise yine sol tarafta cihazımızın adının olduğu bölümün altındaki “Video” sekmesine tıklayıp aktarım ekranına giriş yapıyoruz.

2016-12-03-22

Karşımızdaki ekranda da yine müzik aktarımı yaptığımız gibi atacağımız videoları sürükle bırak yapıyoruz ve gelen ekrana “OK” diyoruz. İşlem bu kadar basit.

Peki attığımız müzik ve videolar telefonda nereye kaydoluyor derseniz: müziklerimiz Müzik uygulamasına, videolar ise Videolar uygulamasına kaydoluyor. İstediğinizi cihaz üzerinden silebilme imkanınız da var.

İlerleyen günlerde daha güzel rehberler ile karşınızda olacağız, takıldığınız ve sormak istediğiniz yerleri yorum olarak bildirmeyi unutmayın, iyi eğlenceler!

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by Muhammet Enes Cansız

1995 yılı İstanbul doğumluyum, ilk öğrenimimi İstanbul'da, orta öğrenimimi Trabzon'da tamamladım. Şu an Karadeniz Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.

Yıllık üye

Bir cevap yazın