in

Suç nedir?

suç nedir

Birini öldürmek gerçekten suç mu? Yaşadığımız ülkede/dünyada bir çok aynı olay farklı cezalara tabi tutuluyor. Olay aynı fakat nedeni farklı. Birini kasten öldürmek ile nefsi müdafaa ile öldürmek çok farklı tepkiler doğuruyor.

Bence nedeni şu ; suçu işleyen kişinin bir başka zamanda kendisine karşı da aynı şekilde suç işleyebilir durumu olmasından ötürü cezalar var. Hapishaneler bunun için kuruludur. Ne kadar ahlaki bir tavır olduğu tartışmaya açıktır.

Söz gelimi katil diye tabir ettiğimiz kişi, bizim için katil olmuşsa kahraman sıfatına dahi bürünebilir. Olaya bu şekilde yaklaşıldıgi için bazı dönemlerde kıtalar arası, ülkeler arasi, gruplar arası, bireyler arası savaşlar olmuştur. Suç eylemine kendi penceresinden bakıp kendi menfaatini göz önünde bulundurmak ne kadar sağlıklı?

Günümüzün Türkiye’sinin temel sorunu budur kanımca. Eşini döven adamı pek yargılamayız, çünkü eşini döven biri kalıpta günün birinde sizi dövmesi çok uzak bir ihtimal olduğu için pek umursamazsiniz. Aynı şekilde bir hayvana eziyet eden birisi içinde pek kötü düşünmesiniz. Amma velakin biri ufak bir hırsızlık yapsa en kötü odur. Neden? İşe adli boyutunda bakacak olursak elbette ki karşılığı vardır, fakat benim burda üzerinde durduğum kişinin kendi vicdanı.

Çünkü yaptığı eylemden çok, ilerde size karşı da aynı eylemi yapabilir. Ya da ceza verilmez ise başka kişilere de örnek olup suç olayını arttirabilecek potansiyel durum var olduğu için tepkiniz bu kadar sert. Yoksa eylemi uyguladığı kişi zerre umurunuzda değil.

Şu nokta çok önemli, bir sorunu bizim için sorun yapan şey yapan kişinin yaptığı eylem değil, ilerde size karşı da bu durum meydana gelebilir korkusu bize o olayı sorundur algısı yaratmakta. Kişi menfaati olduğu şey üzerine karşı çıkmakta.

Kısacası suç= bencillik

Yanlışı gören ve önlemek için eli uzatmayan yanlışı yapan kadar suçludur. Kızılderili atasözü

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kahverengi Yazar

Written by Yakup Udül

Keyifli okumalar..

Bir cevap yazın