in

Toplumsal yozlaşma

toplum

Ülkemizde belirli bir süredir şikayete konu olan toplumsal yozlaşma hakkında yazmak istedik.

Evet toplum yozlaşmakta, yozlaştırılmaktadır. Bireyin benliğine hapsedildiği, insanların kurmaca hayatlarda uyutulduğu bir toplum elbette yozlaşmaya muhtaç olacaktır.

Televizyonlarda toplumsal değerlerin yerle bir edildiği bir toplumun yozlaşması normal değil midir?

Bu yozlaşma komşuluk ilişkilerinden, dostluğa hayatımızın her anında hissedilmektedir. Kişinin değil etiketinin, hoşgörünün değil tahammülsüzlüğün ,sevginin değil kavganın hakim olduğu bir toplum yapısına evrilmekteyiz.

Kadına şiddeti meşrulaştıran diziler izliyoruz.

Engelli gencin tepesine 5 kişi binip, tartaklıyoruz.

Yolda yürüyen kıza yumruk atıyoruz.

Komşumuzun torununu öldürüp sandıkta saklıyoruz.

ve daha nicesi…

Tek bir şey yapmıyoruz: DÜŞÜNMÜYORUZ!

Toplumsal yozlaşmayı ortaya koyabilecek birçok olay bu yazının konusu olabilir.Ancak biz şu 3 olaya değinmeyi yeterli görüyoruz:

İşitme Engelli Gencin Magandaların Saldırısına Uğraması

Toplumsal algı gereği çocuk,kadın,engelli,gazi,şehit yakını,yaşlı ve rahatsız insanlara destek olunur.Bu kişiler toplumda öncelikli bir yapıda,önemli bir statüdedirler. Bazı zamanlarda ise toplumsal yaşamın idrakinde olmayan sorunlu tipler dokunulmazlık atfettiğimiz kişileri incitebilmektedir. İşte bu başlıkta böylesine bir olay anlatılmakta.

Adana’da işitme engelli bir genç, dolmuşta 4 kişi tarafından öldüresiye dövüldü. Dayak anı dolmuşun güvenlik kamerasına saniye saniye yansırken engelli gencin kanser hastası annesi Cihan Acun, “Nasıl ciğerim parçalanıyor şu anda. İnsan değil onlar, adalete bırakıyorum onları” dedi.(Hürriyet)

Annesinin bu çağrısı dilden dile yayıldı ve magandalar yakalandı.İşitme engelli genci dolmuşta darbettikleri iddiasıyla tutuklanan 4 şüpheliden biri tahliye edilirken, zanlılar hakkında yaralama suçlamasıyla 4,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.İşte toplumsal yaşamın gereklerini idrak edemeyenlerin sonu.

2320581
Saldırıya uğrayan engelli genç ve annesi

Yolda Yürürken Yumruk Yiyen Kız

Liseli 17 yaşındaki B.G.K . kaldırımda yürürken karşıdan gelen bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı.

Polis, saldırganı yakalayarak gözaltına aldı.Daha sonra saldırgan serbest bırakıldı.Akşam saatlerınde yeniden gözaltına alındı.Saldırgan ikinci kez sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Yolda yürüyen bir kızdan ne istedin bre gafil?

kız
Saldırıya uğrayan liseli kız ve saldırgan

10 Yaşındaki Ceylin’in Cansız Bedeninin Komşusunun Evindeki Sandıkta Bulunması

Toplumumuzda komşuluk ilişkileri çok değerliydi.Çünkü komşu komşunun külüne muhtaç idi.

Şimdilerde ise asansörde iyi akşamlar dedikten sonra yere bakan gözleri ifade ediyor.

Daha kötüsü torununun cansız bedeni komşunun sandığından çıkabilmekte artık.İşte bu başlıkta böylesine bir olay anlatılmakta:

Ceylin katledilen yüzlerce masumdan sadece biri.Boşanmış bir ailenin 10 yaşındaki bir kızı.Ceylin dedesi ile İzmir’in Ödemiş ilçesinde yaşamaktaydı canilerin gazabına uğrayana dek.İki buçuk yaşından beri dedesi ile yaşayan melek Ceylin 12.06.2017’de yaşadığı evin 30 metre ötesindeki apartmanın dördüncü katında ”sandıkta” ölü bulundu.

indir 1
10 yaşında yaşamdan koparılan bir kız çoçuğu (CEYLİN)

Yozlaşan toplum değerlerine sıkıca bağlanmalı ve kendine gelmelidir.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz…

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by Mornota

EditörYıllık üye

Bir cevap yazın