Bu yazıda tüketim olarak hangi ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz ve etkili tasarruf yapma ile ilgili inanılmaz ve bir o kadarda basit yöntemleri inceleyeceğiz. Tüketim nedir? mal ve hizmetlerin insan ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde kullanılmasıdır. Bu şekilde ihtiyaçların karşılanması insana bir fayda sağlar. Tüketim, pratik açıdan nihai kullanım demektir. Yani mal ve hizmetlerin daha ileri bir işlemeye tabi tutulmak veya yeniden satılmak üzere değil doğrudan doğruya insan ihtiyaçlarının karşılanması için satın alınmasıdır.

Nedir bu ihtiyaçlarımız? Temel ihtiyaçlarımız mesela yemek yemek,su içmek,ev,kıyafet,ayakkabı gibi beslenme,barınma,giyinme ihtiyaçlarımız vazgeçilmez ihtiyaçlardandır. Bunları karşılamamız en başta gelir. Bir diğeri ise sosyal ihtiyaçlarımızdır gezmek,eğlenmek,sinemaya gitmek,oyun oynamak,müzik dinlemek,kitap okumak gibi fazla uzatmadan tasarruf kısmına gelmek istiyorum.

Yaşadığımız dünyada,insanların ve diğer canlıların yaşamsal olarak kullandıkları,bütün kaynakların, tükenen cinsten kaynaklar olduğunu, düşünecek olursak,bu yaşamsal kaynakların bir gün tükeneceği kaçınılmaz bir sondur. Bundan dolayı tasarruf yapmamız gerekiyor.Eğer dikkat etmezsek hem cebimize hem dünyamıza zararı çok büyük.Peki tüketimde tasarruf nasıl yapacağız? Tüketimde tasarruf sağlamak için,beslenmemizde,giyinmemizde,barınmamızda,yaşamımızda işlerimizi kolaylaştıran araç ve gereçlerin,kullanımında ve tüketiminde,tasarrufun tanımına uyacak şekilde,ihtiyacımız olduğu kadar tüketmeli,üretimde kullanılan araç ve gereçlerin, ekonomik ömrünü dolduracağı süre kadar kullanmamız,ekonomik ömrünü doldurmamış olan araç ve gereçleri atıl duruma düşürmeden azami miktarda yararlanma yollarını bulmamız gerekiyor. İhtiyaçlarımızdaki öncelikleri belirlemeliyiz.Beslenme de bu konuda en başta geliyor.

1)Evde yemek yapmak!bbec5737e4616110_dv1356094.preview
Mümkünse evde yemek yapmak tasarrufta en temel konulardan. Evde yemek yapmak hem bütçemizi rahat ayarlamayı olası sorunların önüne geçmemizi sağlar hem de sağlığımız açısından daha faydalıdır.Dışarıda yemek yiyerek harcadığımız paralarımızın cebimizde kalmasını ve belirli bir düzen içinde olmamızı sağlar.Alış veriş yaparken bilinçli alışveriş yapmak,gerektiği kadar harcamak ve boşa israf etmemek gerekiyor. Örneğin; meyve ve sebze aldıysak bozulmadan zamanında tüketmeliyiz ve ihtiyacımız kadar almalıyız.

2)Bütçemizi hesaplamak!money-in-wallet

Rastgele harcamalar yerine elimizde olan paramızı önce ihtiyaçlarımız çerçevesinde kullanıp daha sonra sosyal ihtiyaçlarımıza harcamak olası bütçe şoklarının önüne geçecektir.Gelir ve giderlerimizi kontrol altına almalıyız. Bilhassa cebinizde olmayan parayı harcamayın. Kredi kartı var diye fütursuzca kullanmak bütün dengenizi bozar. Bundan dolayı yanınızda mutlaka nakit para taşıyın.Kredi kartı kullanırken gerçek para harcamıyormuşuz gibi geliyor.

3)Harcamalarınıza Sınır koymak4f40adce-6ee1-4033-a5a6-a258cfc83a0b

Önceliğimizi temel ihtiyaçlarımız olarak belirleyip sosyal ihtiyaçlarımızdan kısarak gerçekleştirebileceğimiz basit bir tasarruf yolu.Yine bütçe planlaması yapıyoruz.Alışveriş için en fazla 100 lira belirliyor,kıyafet için 70 lira harcıyorsak 40 lira ile sınırlandıralım.Bunu yaparak planlamadan harcadığınız parayı görebilirsiniz.

Tasarrufta sınır yok.Tasarruf etmekte o kadar çok yol var ki yazmakla bitmez.Buzdolabınızın kapağının iyice kapandığından tut,tatil için erken rezervasyon yapmaya kadar bir sürü tasarruf mevcut.Umarım burada anlatmış olduğum basit tasarruflar size yardımcı olur.

Kaynak: http://tuketim.nedir.com/#ixzz435N7whOS

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment