içinde

Ülkem Genci

16251493 10212470380422730 611896068 o

16251493 10212470380422730 611896068 oDışarıya çıkıp etrafınıza bir beş dakika bakın. Hiçbir şey düşünmeden, insanları inceleyin. On, on iki yaşındaki geleceğin gençlerini inceleyin. Durum çok vahim değil mi? Simsiyah giyinip, bordo rujlar sürmüş kızlar görüyorum. Yaşlarından kaç yaş büyük gözükmeye çalışıyorlar. İşleri güçleri Facebook, Instagram. Ağızlarında sürekli “kanka” bağrışmaları. Bir şeylere gülüyorlar, neye güldüklerinden kendilerinin bile haberleri yok. Sadece flört peşindeler. Kendinden büyük erkeklerle flört edip sözde aşk yaşama peşindeler.

Erkeklere bakıyorum. Ağızlarında hemen bir sigara. Bir yorum görmüştüm Youtube’ta. Sigara paketinin fiyatı senin yaşından fazla diye. Aynı öyle işte. Ne derdin var demiyorum, herkesin çeşitli dertleri vardır muhakkak ben kimseyi küçümsemem. Fakat geleceğinize yazık ve yapmaya çalıştığınız tek şey birilerine “hava” atmak. Ağızlarda küfürler eksik olmuyor. Küfür et tamam da durduk yere ağaca niye edesin? Sürekli kızlara yazma peşindeler. Yine ağızlarda kankalar… Bunları güzel görüp devam ediyorsunuz ya, ne diyeyim. Nereye gittiğimizin farkında bile değilsiniz.

Ailem değil evdekiler diyorsunuz, bunu güzel bir şeymiş gibi anlatıyorsunuz. “Ya kanka evdekiler de beni çok bunalttı.” cümlesini şu an kolaylıkla kurabiliyorsunuz ama aslında onlara ne kadar ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsunuz. Bir yerlerinizi kesiyorsunuz, sanki güzel bir şeymiş gibi. “Bak bunlar kollarımdaki jilet izleri, onun için yaptım.” diyorsunuz. Biri için bir yerlerinize bunu yapmaya değer mi? Kaldı ki siz o kişinin umrunda bile değilsiniz. Birde kendinizi jiletleyip psikopatça hareketler yaptığınızda insanları sadece korkutur, ailenizi de mahvedersiniz. Hayat bir film değil sizde o filmlerdeki belalı karakterler değilsiniz. Film, dizi sektöründe de “bad boy”lara karşı aşırı bir özendirme var anlamsız şekilde. Uymayın bunlara. Siz hayattasınız, yaşıyorsunuz. O film karakterlerinin başları belaya girmez ama sizin başınız girer. Değmeyecek şeyler uğruna…

Eline bir kitap alıp okumamış çocuklar Twitter’da Cemal Süreya paylaşıyor. Gülüyorum. Tamam şiir okuyun, şiir güzel şey ama yaptıklarınızın arkası boş. Bu gidiş çok korkutucu. Üniversite hocam Ömer Osmanoğlu, gençlik sadece aynen ve kanka diyerek hayatini sürdürebilir demişti. Acı bir şekilde gülmüştüm, çok haklı. Özellikle etrafıma baktığımda bunu çok görüyorum.

Elinize bir kitap alıp okuyun, bırakın şu yaşınızdan büyük görünme çabalarınızı. Bunların hepsi kıymetsiz. Kızlar kendinizi erkeklere kaptırmayın. Kendi bağımsızlığınızı elinize alın, sonra gerisi gelir. Genç bir kadın olduğunuza pişman olmayın. Kendinizi, gençliğinizi okuyarak, sevdiğiniz şeyleri yaparak geçirin. Saçma şeylerin peşinde koşarak değil.Bir insanı değiştirmek, bir ülkeyi değiştirmek demektir. Bunu sakın unutmayın.

Ne düşünüyorsun

Okur

Yazar Simge Ayhan

doğayı koru!

Yıllık üye

Bir cevap yazın