in

Umut ve Umutsuzluk

Umut denilen şey neydi hayatta? Hayata baktığımızda umut olmadan olmaz gibi geliyor. Hayat yaşanmaz gibi diyebiliriz. Ya da hayatın hiçbir anlamı olmaz gibi…
Kötü bir şey yaşadığımızda veya acı çektiğimizde genellikle başka şeyleri umut ederek yaşadığımız kötü şeyleri veya acıyı üzerimizden atıp kendimizi rahatlatmaya çalışırız. Ama o rahatlatmayı yaşamak mı yoksa o acıyı devam ettirmek mi bize bir şeyler öğretir hayat hakkında? Tabii ki hayat denilen şeyi öğrenmek istiyorsak, öğrenme gibi bir derdimiz yoksa baştan yenilmişizdir hayat karşısında. Biz insanlar hep mutlu olmaya çalışırız, tabi mutluluk denilen şeyi bulabiliyorsak. Genelde biz hep mutluluğun peşinden koşarak ya da mutluluğu arayarak ömrümüzü bitiriyoruz. Çoğu zamanlarda bulduğumuza inanırız ama aslında tam olarak bulamayız mutluluk denilen şeyi.
Peki umutsuz bir hayat yaşanır mı yani hiçbir şey umut etmeyerek yaşamak nasıl birşey olurdu acaba? Umutsuz bir insan düşünelim yani hayata umutsuz bakan. Acaba öyle bir hayat nasıl olurdu? İyi mi yoksa kötü mü? Tabi iyi ve kötü denilen kavramları nasıl tanımladığımıza da bağlı. Bu tanımlamalar insanın yaşadığı çevreye, kültürüne, hayatta yaşadığı tecübeye ,bilgiye daha sayamadığım bir sürü şeye bağlı. Toplum tarafından kötü olarak adlandırılan intihara sebep olabilir mi umutsuzluk? Yoksa yukarı da yazdığım gibi umutsuzlukta bize bir şeyler öğretir mi hayat hakkında?

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Tuncay Akın

ktü-harita müh.
psikoloji ve felsefeye meraklı
çok okur ve çok düşünür, biraz da melankolik....

Yıllık üye

Bir cevap yazın