in

Uyuşturucu ile mücadele

6723a uyusturucu etkisindeki adam cinsel rrganini kesti 2121391

Bu yazımızda çok küçük yaşlara kadar uzanan bir illete değineceğiz. Uyuşturucu ile mücadele etmeye mecburuz.Bugün çocuğunuz kullanmayabilir ama her an ”bu illetle” tanışabilir veya tanıştırılabilir.

Yazımız 4 başlıktan oluşmaktadır.

 • Genel Olarak
 • Uyuşturucu Kullanımının Küçük Yaşlara Uzanması
 • Nasıl Önleyebiliriz?
 • Hukuki Düzenlemeler

1. Genel Olarak

Yazımızın konusu olan uyuşturucu, toplumsal yapının derin sorunlarından biridir.Toplum olarak çekincelerimiz var.Okulların köşe başlarında, bakkallarda bile bu illete ulaşılabiliyor.
Merkezi sinir sistemini doğrudan veya dolaylı yollardan etkileyerek vücudun doğal çalışma düzenine etki etmek suretiyle,duygu,algı ve organlarımızı etkileyen ve bunu yaparken de geçici olarak bir keyif duygusu verdiği düşünülen maddedir.

Ailesel sorunlar çocuğu uyuşturucuya yönlendirebilmektedir.İlgisiz ailelerin çocukları şefkati uyuşturucuda arayabilmekte ve hayatlarına derin bir leke bulaştırabilmektedir. Buradan çıkan sonuç aileler çocuklarıyla her konuda ilgili olmak zorundadır.Geçtiğimiz aylarda bu illetten kurtulan genç ” Sahte hayata kapılmasınlar” diyerek uyarıda bulundu.

Arkadaş çevresi uyuşturucu noktasında çok önemli bir kavşak konumunda. Arkadaş ortamında uyuşturucu kullanılıyorsa o çocuk zamanla bu bataklığa sürükleniyor.Bir uyuşturucu bağımlısı şöyle diyor: “Ben 16 yaşımdan beri uyuşturucu madde kullanıyordum.8 aydır bırakmış durumdayım. İlk başta arkadaş ortamında esrarla başladım.”

Uyuşturucu madde kullanımı ile suç işleme oranı artıyor.“İnsanın beyni öyle bir oyun yapıyor ki yüzde 70 suç oranını arttırıyor” diyen gencin sözlerinden de anlayacağımız üzere bu madde gençleri suça teşvik ediyor.

2. Uyuşturucu Kullanımının Küçük Yaşlara Uzanması

Her geçtiğimiz yıl uyuşturucu kullanım yaşı düşerken Türkiye’nin uyuşturucu karnesi iç karartıyor.

Bazı raporlara göre uyuşturucu kullanımı 9 yaşına kadar indi.Bakın bu bir harasedir. Bir nesil uyuşturucu sonucu yok oluyor.

9 yaşında bir çocuk ilkokul 3.sınıfa gidiyor demektir.Düşünün 3.sınıfa giden bir çocuk uyuşturucu kullanıyor.

Peki bu 9 yaşındaki çocuk neden uyuşturucu kullanıyor?

 • Huzursuzluk
 • Ağır kuralcı ortamda yaşamak
 • Başıboşluk(İlgisizlik)
 • Ümitsizlik
 • Bilgisizlik
 • Merak
 • Özenti.

Bir rapora göre Emniyete götürülen çocuk sayısı 118 bin 245 olup bu 118 bin 245 çocuğun 42 bin 557’si bağımlılık yapan madde kullanmaktadır. Bağımlılık yapan madde kullanan çocukların %80,8’ini 15-17 yaş grubundaki çocuklar oluşturdu. Çocukların %72,5’inin sigara, %5,5’inin sigara ve alkol, %4,9’unun sigara ve esrar, %3,7’sinin esrar, %2,3’ünün ise sigara, alkol ve esrar kullandığı görüldü.

3. Nasıl Önleyebiliriz?

Her yazımda olduğu gibi bu yazımda da sorunun çözümünü eğitime dayandıracağım. Eğitimsizliğin arttığı yerde köşe başında uyuşturucu satan ”adiler” artmaktadır.

Avrupa’da uyuşturucudan en çok vatandaş kaybeden ülke Türkiye’dir.

Avrupa’nın bazı ülkelerinde -uyuşturucu kullanmamaya teşvik çerçevesinde- kanında uyuşturucu bulunmayan öğrenciler tatile gönderilmektedir.Bizler de teşviklerde,bilgilendirmelerde bulunmalıyız.

Diğer çözüm yolu ise bilinçli anne ve babaların yaratılmasıdır.Tabi bu da eğitim ile mümkün olabilecektir.

Uyuşturucu ile mücadele merkezleri artırılmalıdır.Bu iş hükumet politikası haline getirilmelidir.Ara ara topluma Sağlık Bakanlığı tarafından istatistikler sunumlar eşliğinde anlatılmalıdır

4. Hukuki Düzenlemeler

Hukuk sistemimiz uyuşturucuyla etkili mücadele etmektedir.TCK’den örnekler verelim:

“Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri …imal, ithal veya ihraç eden kişi “yirmi yıldan otuz yıla kadar” hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.”(TCK 188.MADDE)

” Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri … ülke içinde satan…depolayan, satın alan…bulunduran kişi, “on yıldan az olmamak üzere” hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.“Ancak, uyuşturucu veya uyarıcı madde verilen veya satılan kişinin çocuk olması hâlinde, veren veya satan kişiye verilecek hapis cezası on beş yıldan az olamaz.”(TCK 188.MADDE)

“Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendiren …kişi, “beş yıldan on” yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(TCK 190.MADDE)”

SON SÖZ

Uyuşturucu ile mücadeleye mecburuz. Bazı ünlüler uyuşturucudan mahkum olup daha sonra hapisten çıkınca onları ”(sahte)kahraman” ilan etmemeliyiz.

BAMTELİ

Sen umut et.Umut yolunu elbet bulur.

Kitap Önerisi

 • Ahmet ümit/ BAB-I ESRAR

Uyuşturucudan Uzak Kalabilmeniz Dileğiyle…

YAMAÇ DOĞAN
16.06.2017

 

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Turuncu Yazar

Written by Yamaç Doğan

Yamaç Doğan ülkesi için yorulmayı iş edinmiş,idealist bir genç. Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakultesi'nde ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğrenim görmekte.
İlgi alanları Toplum, Toplumsal İlişkiler, Siyasetin İncelenmesi, Anayasa Hukuku Meseleleri,Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan Yetkisi, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Özelinde Hükumet Sistemleri, Türk İdare Teşkilatı,Türk Kamu Görevlileri Hukuku,Devlet Teorisi, Hukuk Tarihi, Suçluların İadesine İlişkin Düzenlemeler, Türk Ceza Hukuku gibi konulardır.

Ayrıca Akademik Kaynak, Akademik Haberler sitelerinde ve Hukukça Bakış dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.
"Ne yaparsan yap,en iyisini yap.Yapamazsan bile denemiş olursun :) "

Yıllık üye

Bir cevap yazın