in

ve IOS 10 Tanıdıldı!

apple ios 10 wwdc 2016 0 scaled

Teknoloji şirketlerinin en başarılı isimlerinden Apple bu yıl düzenlediği WWDC 2016 etkinliğinde yeni ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi. iOS, macOS, watchOS gibi bir çok yazılımının yeni sürümlerini lanse eden şirket, ülkemizde de oldukça popüler olan iPhone için getireceği iOS 10 güncellemesinin detaylarınıda duyurdu. İşte iOS 10’a dair etkinlikten öne çıkan başlıklar…

  • Geliştirilmiş kilit ve bildirim ekranları

apple-wwdc-20160613-1854

iOS 10 ile birlikte yeniden düzenlenen kilit ve bildirim ekranları kullanıcı deneyimini arttırmak amaçlı değişiklikler içeriyor. Düzenlemelere göre artık kilit ekranlarına Widget’lar ekleyebileceksiniz. Ayrıca 3D Touch cihazlara yönelik olarakta bildirimler üzerinde işlemler gerçekleştirilebileceğiz. Yine tek dokunuşla tüm bildirimleri kaldırma özelliğide nihayet cihazlara sunulacak.

  • Daha yetenekli, geliştirilmiş Siri

apple-wwdc-20160613-1946

iOS 8.3 ile ülkemizde aktifleştirilen sesli asistan Siri artık daha gelişmiş bir şekilde isteklere cevap verebilecek. Bu bağlamda artık cümleleri anlayabilme yeteneği kazanan Siri, uygulama geliştiricilere verilecek olan SDK ile birçok uygulamada kullanılabilecek. Yani yemeklerimizi Siri ile sipariş edebileceğiz.

  • Yenilenen Fotoğraflar uygulaması

apple-wwdc-20160613-1990

Yenilenen Fotoğraflar uygulaması ile çektiğiniz resimlere dair daha fazla detaya ulaşılabileceksiniz. Çekilen resimlerin konumları Memories özelliği sayesinde belli bir albümde toplanıyor ve daha düzenli bir albümüne sahip oluyorsunuz. Özellikle sık seyahat edip bol resim çekenler için faydalı bir düzenleme. Yine RAW resim desteği ve geliştirilmiş Canlı Resimler de güncelleme ile kullanılabilecek.

apple-wwdc-20160613-2148

  • Haritalar

apple-wwdc-20160613-2161

Geliştirilen Haritalar uygulaması ile daha fazla detaya ulaşabileceğiz. Örneğin bir sahilde yemek yemek istediğiniz zaman Haritalarda o sahildeki tüm lokanta ve restoranları görebileceksiniz. Yine uygulamadan çıkış yapmadan yön tarifi alabilir hatta restoranda yer ayırtıp rezervasyon bile yapabileceksiniz. Uygulama yazılım geliştiricilere de açıldığı için çok daha hızlı geliştirilebilecek.

  • Yeniden tasarlanan Apple Müzik 

apple-wwdc-20160613-2238

Apple Müzik yayınlandığı günden beri oldukça hızlı bir şekilde gelişti ve milyonlarca aboneye ulaştı. Yayınlanan uygulama beğeni kazansa da tasarım olarak sürekli eleştirilmişti. iOS 10 ile Apple bu konuda da değişikliğe giderek Apple Müzik uygulamasını baştan sonra değiştiriyor. Yenilenen tasarımla aranan parça ve listelere çok daha kolay ulaşılabilecek. En önemli bir diğer özellik ise artık şarkı sözlerini Apple Müzik’ten de takip edebileceğiz.

apple-wwdc-20160613-2285

  • Mesajlar

apple-wwdc-20160613-2484

Yenilenen bir diğer uygulama da mesajlar olacak. Böylece artık mesajlar üzerinden hareketli emojiler, çizimler  veya el yazıları gönderebileceğiz. Mesaj üzerinden video oynatımı ve emoji önerileride eklenen diğer özellikler.

apple-wwdc-20160613-2614

  • Haberler ve HomeKit

apple-wwdc-20160613-2369

Ülkemizde henüz kullanıma sunulmasa da kullanıcılar için oldukça verimli olan Haberler uygulaması da güncellemeden nasibini alıyor. Daha fazla kaynak ekleyebilme, dergileri görüntüleyebilme gibi özelliklerin yanında flaş haber bildirimleri de uygulamaya kazandırılacak.

apple-wwdc-20160613-2434

Yine ülkemizde çok fazla kullanılmayan HomeKit uygulaması da akıllı bir ev sistemine sahipseniz Apple cihazlar üzerinden bu sistemi kontrol etmenize olanak tanıyor. Güncelleme ile birlikte çok daha fazla akıllı ev ürünü desteği kazanacak olan uygulama Siri entegresi ile birlikte birçok işlemi ses ile gerçekleştirmeye imkan tanıyacak.

  • Destekleyen cihazlar ve Güncelleme tarihi

Apple iOS 10 güncellemesi için henüz resmi bir tarih vermese de kaynaklar ve daha önceki güncellemelerden hareketle yeni güncellemenin Eylül ayında verilmesi bekleniyor. Geçen yıl yayınlanan iOS 9 güncellemesini alan iPhone 4S ne yazık ki bu güncellemeyi alamayacak. Güncellemeyi alacak cihazların listeside şu şekilde:

ios10destek

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by Muhammet Enes Cansız

1995 yılı İstanbul doğumluyum, ilk öğrenimimi İstanbul'da, orta öğrenimimi Trabzon'da tamamladım. Şu an Karadeniz Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.

Yıllık üye

Bir cevap yazın