in

Vizeler kapıda!

WP 20160319 004

VİZELER KAPIDA!
Hepimizin baş belası vizeler geldi de çattı. Zaman ne kadar çabuk geçti, ne ara geldi bu sınavlar? dediğinizi duyar gibiyim. Hepimiz sınavlara çalışma temposuyla kahvaltıyı ihmal ediyor hatta yemek yemeyi bile unutuyoruz. Oysa sınavlarda çalışmak dışındaki ben büyük etken doğru beslenmedir. Ne kadar çalışsak da zihnimiz açık olmadıkça sınav anında en ufak dalgınlıkla yaptığımız hatalar büyük başarısızlıklara sebep olabilir. Sınav sabahı yiyeceğiniz anlık besinler bile saatlerce zihnimizi canlı tutmaya yarayacak beynimizdeki yorgunluğu geçiştirmeye yardımcı olacak ve sınav anında daha iyi konsantre olmamızı sağlayacaktır. Gelelim bu mucizevi yiyeceklere…
Kakule: Adı ilginç gelebilir hatta size çizgi film karakterlerini hatırlatabilir ama gülmeyin aktarlardan bulabileceğiniz bu baharatı sabah bir bardak sütün içerisine bir tatlı kaşığı kadar toz haline getirip tarçınla birlikte karıştırırsanız zekayı açıcı bir etki yaratacaktır. Tadı da oldukça lezzetli.
Haşlanmış Patates: Kızarmış patates varken neden haşlanmış patates yiyesiniz ki. Ama öyle değil maalesef, haşlanmış patates dört saat boyunca zihninizi canlı tutucu etkiye sahip.
Siyah Zeytin: Kahvaltımızın parçası zeytinde zeka açıcı özelliğe sahip.
Kuru Meyveler: Özellikle kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir sizi zinde tutacak gerekli vitaminleri barındırdığından geceleri ders çalışmaktan uykusuz geçen gününüzün sabahında bir avuç yiyeceğiniz bu meyveler sizi eski enerjinize kavuşturacaktır. Hatta kampüsünüzden fakültenize giderken ceplerinize doldurduğunuz bu meyveleri yiyebilir, geçiştirdiğiniz kahvaltınızı bu meyvelerle karşılayabilirsiniz.
Ceviz: Belki düz mantık fakat şekli beyne benziyor diye beyni besleyen ceviz sınav zamanları tüketeceğiniz harika bir yiyecek.
Keçi Boynuzu Balı: Bir kilo keçi boynuzu balına yarım kilo ceviz ezip bunları karıştırıp her gün bir yemek kaşığı yiyerek zekanızın fışkırdığını göreceksiniz 🙂

Ayrıca ders çalışıp uyumak gece siz uykudayken beyninizin bu bilgileri tekrarlamasına ve sabah bunları daha iyi şekilde öğrenip kalkmanıza fayda sağlayacaktır. Fakat ders çalışıp yatağa geçince saatlerce sosyal medya da zaman harcamak en vazgeçilmez hobimiz bu durum beynin dikkatini farklı yönlere çekeceğinden bu tekrarlama durumu pek işe yaramayacaktır.
Şimdiden herkese sınavlarında başarılar dilerim 🙂

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by İzel Özel

Yıllık üye

Bir cevap yazın