in

Süveyda’yla Sohbetler /2

Okuma Süresi: 1 dakikadan az

​​​​

Saat 3.24, bazı gecelerden biri.

Mumla ben ağlaşıyorduk, uzunca bir rakı masasında.

Masada yok yoktu.. Acılar, hatırlayınca buruk bir tebessüm bırakan anılar, hayal kırıklıkları birer meze şeklinde yayılmıştı masanın üzerine. Ama ben ona bakıyordum. Loş ışığın değdikçe parlattığı gözlerine. Demek ki bir şeyler olmuştu ki, biz karşılıklı rakı içiyorduk.

Elimdeki bardağı masaya bırakırken “Noldu?” dedim sadece.

“Dünyada bir tek insana inanmıştım. O kadar çok inanmıştım ki, bunda aldanmış olmak, bende artık inanmak kudreti bırakmamıştı. Ona kızgın değildim. Ona kızmama, darılmama, onun aleyhinde düşünmeme imkan olmadığını hissediyordum. Ama bir kere kırılmıştım. Hayatta en güvendiğim insana duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı; çünkü o benim için bütün insanlığın timsaliydi.”

Böylece döktü Sabahattin Ali’nin satırlarını, bardağın boş bıraktığı avuçlarıma. Sessizliğimden onu anladığıma dair şeyler bekliyordu. Birbirimizi anlamak için var edilmişiz gibi..

“Hadi ama bakma bana öyle Süveyda, ikimizde iyi biliyoruz. Senin ellerinde orkideler, güller, menekşeler varken ellerinde karanlık gece olan biriyle bütün olmak istedin. El ele tutuşunca her şey hallolur zannettin.”

“Keşke sadece elleri karanlık olsaydı..”

O zaman anladım işte. Şiir burada bitmişti, bir şair daha kırılmıştı. Ne zaman bir şair kırılsa cümlelerindeki kıymıkların batışından anlardım. Usulca son yudumunu aldı, gitmeden:

“Sen sarhoş bir şiirsin ama ben kırık bir dizeden ibaretim. Öyle birbirinin içinde, öyle ayrı şeyleriz seninle” diyerek masaya bir yeni meze daha eklemiş oldu: nükre.

Gölgesinin loşluktan boşluğa kayboluşunu izledim. Giderken bile arkasında haklı sözler bırakıyordu. Bense onun bıraktığı anlamları bulma meşguliyetine düşüyordum. Kırık dizenin kıymıklarının acısını geçirmek onu anlamakla başlıyordu.

Anladım Süveyda;

sen, seni anlayana ilahsın.

Rapor et

Ne düşünüyorsun

Kırmızı Yazar

Yazar Edall

Çalışkan

Yorumlar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...

0