in

Yeniden Güçlü Amerika mı ? Yoksa Yeniden Amerika’nın Güçlü Olacağı Bir Kaos Ortamı mı?

32814108 bir kafa olarak soru işareti İşadamı simgesi Şüpheli kavramı

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz haberlerdeki popüleritesini Amerika’daki seçim süreci boyunca kaybetmeyen bir slogan : ” Make America Great Again “.

Ünlü milyarder Donald Trump’ ın seçim politikasının en meşhur sloganı olan bu slogan bu günlerde çok tartışılan bir hal aldı. Bu slogan gereği atılan adımlar Amerika’ yı güçlü yapmaktan ziyade ulusal ve uluslararası alanda bir çok kaosu gündeme getirmiştir. Ülke içindeki provakasyonlar, eylemler ve karşıt yürüyüşler devam ederken havalimanlarında kalan onlarca Müslüman ülkenin vatandaşlarının oluşturduğu görüntü zihinlere 11 Eylül zamanını getirmektedir. Sanki ülkede çok büyük bir terör olayı olmuşcasına giriş çıkışların kapatılması ve vatandaşlık alabilmiş insanların dahi ülkeye alınmaması Amerika’ yı büyük yapmak için bir kaosun hazırlanmasına yol açıyormuş gibi.

Özgürlükler medeniyeti olarak lanse edilen Batı medeniyetinde uçakta Arapça konuştuğu için uçaktan atılan bir sosyal medya fenomenin başından geçen bu talihsiz ve ırkçı yaptırım bile dünya üzerinde empoze edilen bazı fikirlerinin içinin boş olduğunu ve en ufak bir dürtmede eski duyguların yüzeye çıktığını görmek ve tüm bunlar olurken Amerika’nın kendini tekrar izole etmeye kalkması akıllara büyük soru işaretleri bırakan konudur.

“Refugees” diye tanımlanan ve ötekileştirilen insanların Amerikan piyasasındaki önemli kurumların sokak işlerini yapan, inşaatlarında çalışan ve büyük bir beden işçisi kaynağı olan ülkelerin başında gelen Meksika sınırına duvar örülme söylemi, sonuçlarının doğuracağı maliyet hesaplanmadan yapılmış bir söylemdir. Böyle bir kaynağın Trump kulelerinin yapımında da çalıştığını varsayarsak bu söylemlerin amacının kışkırtma olduğunu görmek ve amacın sadece göçmen faaliyetlerini engellemek olduğunu düşünmek komik bir durum haline gelir.  Ayrıca  bir çok Amerikalı vatandaşın ölümüne yol açtığı terör faaliyetleri gerekçesiyle ülkede oluşturulmaya çalışan İslam karşıtı algının ve İslam ülkelerine uygulanan vize yasağı gibi uygulamalarının büyük anti tezini yine Amerikan araştırma ve düşünce kuruluşları vererek ” ineklerin ve keçilerin ” İslami ülke mültecilerinden daha çok Amerikalı vatandaşı öldürdüğünü ortaya koyması da ilginç bir nüanstır.

Sonuç olarak bakılan bu olayların hepsini bir resimde toplarsak Çin’in büyüyen ve halen büyümeye devam eden ekonomisinin Amerikan ekonomisini geride bırakmasının yanında Rusya’nın Ortadoğu’ da varlığının kuvvetlenmesi paralelinde gelişen Türkiye ilişkileri ve Amerika’nın geri planda gibi durması resmin korkutucu bir hal aldığının göstergesidir.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote

Bir cevap yazın