in

Yüzbaşı Köpenick

kopenick

Geçtiğimiz yüzyılın ilk çeyreği…

1906 sonbaharı, yer Berlin. Alman disiplinin ve otoritesinin yaratmış olduğu trajikomik bir olay…

Berlin sokaklarında bir adam Berlin’in eskicilerinden topladığı türlü yüzbaşı kıyafetiyle 16 Ekim 1906 günü sokakta rastladığı askerlere emir vererek peşlerinden gelmelerini emreder.O kadar asker topalmıştır ki arkasına taktığı bir manga askerle birlikte Berlin’in bir semti olan Köpenick’in belediye binasına girerek belediye başkanını tutuklatır, belediye kasasına el koyarak cebine koyduğu 4000 Mark ile kayıplara karışmadan önce emirlerini harfiyen uygulayan askerlere binada kalıp güvenliği sağlamalarını söyler ve askerlerin esas duruştaki selamları eşliğinde binadan ayrılır.Buraya kadar bir sorun yoktur çünkü binaya en başta giren o adam Yüzbaşı Voight’dur.Ancak binadan ayrılan adam ise Yüzbaşı Voight değil hırsızlık ve dolandırıcılığın Berlin’de akla gelen ilk ismi olan Voight’dur.

Askerlerlerin peşine takıldığı o adam aslında azılı bir dolandırıcıdır ve bu sayede 4000 Mark gibi döneminin yüklü bir meblağasını çalarak tarihte önemli bir işe imza atmıştır.
Günler geçer ancak tarihte yer edinen bu önemli hırsız Voight yakalanır ve olay açığa çıkar…Bu trajikomik olaya en çok gülenlerden biri dönemin Alman imparatoru II. Wilhelm olduğu gibi yakalanıp 4 yıl hapis cezasına çarptırılan Voight’u affederek hapisten çıkarır.
Günümüzde Köpenick semti belediye binası önüne dikilmiş Prusya üniformalı ve badem bıyığıyla binaya giren ziyaretçilere sert bakışlarıyla bakan o adam Yüzbaşı Köpenick heykelidir ve bu olay tarihte bir ilktir lakin son mudur bilinmez…

 

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Onur Konaray

Yıllık üye

Bir cevap yazın