in

İnsanlığa Yazık Değil Mi ?

11

Merhaba! Ben Orhan. 5 yaşında bir Evren’im. Kafam da onlarca soru var bugün.  Evet büyüklerim, kafamda onlarca soru yığıldı. Bana doğrusunu gösterir misiniz ?

Evren yanımdan uzaklaşınca öğrendim. Dünya çok değişik bir yermiş. İnsanlar çok güvensiz canlılarmış. Mahallemizin kedisi Tekir bile daha güvenilir. İnsanlara neden güvenilmiyor ? Neden hepsi güvensiz ? Evren demişti: Seven hep terk edilip, üzülmeye mahrum bırakılır diye. Neden üzerler ki insanı. İnsan insana bunu neden yapar ? Mercedes’li abiler İphone’lu ablalar iyi insan mı oldu bu dünya da? Son moda, son fiyat kıyafetler giyen insanlar mı iyi insan oldu şimdi? Cebinde 5 parası olmayan çocuklar; sokaklarda uyuyan çocuklar mı kötü şimdi ? Ne oldu bize, neler oluyor? Hasan amcayla yaptığımız harika bir muhabbetin adresi bu dünya da değil mi artık? Sokakta uyuyan çocukların annesi, babası yok diye mi kötüler ? Birbirine kem gözle bakan insanlar mı değer görüyor ? Ya kafasını telefondan kaldırmayıp, her şeyden habersiz arkadaşım iyi birisi ?

Peki bu çocuklara yazık değil mi? İyi insan dediklerimiz neden hep mutsuz? Dünya böyle bir yer mi? Bu soruma Evren’e arkadaşları ‘’hep iki yüzlü insanlar var,’’ diyerek yanıtlıyormuş bu soruyu. İnsan insana yapar mı bunu? İnsan insanın umudunu çalar mı? Neden büyük 1 2dediğimiz insanlar insanların sırtına basarak yükseliyor. Oysa bize öğretmemişler miydi; dostluğu, kardeşliği, beraber geçinmeyi… Evren’e çok soru sordum bu günlerde. O da çoğunu
arkadaşlarına sormuş. Onlar ise; umursama kafayı yer, üzülürsün, demişler. Peki insanlar, yani sizler ‘’umursamaya umursamaya’’ bu hale gelmedik mi? Habercilerin işi de kolaylaştı artık. Her çöp konteynerında ya donmuş ölen çocuk var ya da tecavüze uğrayan insan. Bir de her hafta avmlerde patlayan bombalar. Bu çocuklar ölürken, her yerde bağıra bağıra konuşan, egolu annelerin yüreği sızlamıyor mu? Ya da Evren beni hep battaniyeyle sarıyor. Üşümüyorum. O çocukların ne Evren’i ne de annesi var, üşümüyorlar mı ? Gözümüzün önünde çocuklar ölüyor. Biz ne yapıyoruz hakim amca? Yardım anlayışımız yardım bekleyen insanı bir an önce öldürmek mi?

KARAR! İyi insanların neden acı çektiğini öğrenmek isteyen, zalim insanları olumsuz yönde eleştiren ve özellikle Suçu İnsanlığı Düşünmektir! Evren’in 5 yaşı Orhan’nın ömür boyu hapse mahkum olması doğru görülmüştür.

14.02.2017 21:45

2 1

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Evren Sarı

"Kafamın içinde dönen, bir türlü kimselere anlatamadığım dünyayı anlatmak için yazıyorum."

Kilometrelerce uzaktaki insanların yüreğine, ruhuna dokunabilmek bir nefestir, ifadesini kullanan, yazılarında varoluşçuluğu benimsemiş yazara edebiyatçılar tarafından "Düşünen Adam, Bohem, Ölüm Yazarı" gibi lakaplar takılmıştır. "Düşünen Adam, Bir Şair Adamın 118 Günlük Öyküsü ve Çaresiz Adamdan Uzak Diyarlara Mektuplar" kitaplarını yazmıştır. Ona sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın