in

Mornota yazarlarından: Arife Yalçın

Arife Yalçın

Lise yıllarında şiir yazan Arife Yalçın şu an Marmara Üniversitesinde okuyor. Üniversitede bir köşeye atılmış kısa öyküler yazmaya başladı. Sosyal konuları kısa hikayelerle eleştirmek, alışılmış düşünce yapılarını yıkmak, tabiri caizse göz açtırmak hedefi haline geldi.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Facebook hesabım üzerinden tanıştım. Daha önce farklı bir dijital dergiye üyelik açtırmıştım. Fakat istedikleri akademik düzeyde geçerliliği olan bilgilerdi. Ben duygu, düşünce aktarımından yana olduğum için Mornota’da şansımı denemek istedim. Ve oldu.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gelişimi amaçlayan herkes için ulaşılabilir. Mornota amaca gidilen yolda gözlemci, ilerletici bir yol arkadaşıdır.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

İlkokulda kelimeleri baz alarak duygusuzca sözcükleri bir araya getirirdim. Bir iki uyakla kendime şiir yazdım derdim. Zamanla hayatın, ailenin, vatanın, bayrağın ve arkadaşlıkların değerini anladım. O zamandan beri kendimce değerli cümleleri bir araya getirdim. Benim için anlamlı olan nesneleri ve soyutlukları yazarak daha da içselleştirdim.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Öncelikle kendimi yazar olarak görmüyorum. Her kalemi tutan ve karalama yapabilen bireyler yazar değildir. Yazarlık için kendi yöntemini oluşturman gerektiğine inanıyorum. Ve ben sadece bu yolda ilerleyen bir bireyim. Khaled Hosseini-Oktay Tiryakioğlu-Cengiz Dağcı-Cengiz Aytmatov-Sinan Akyüz- George Orwel;seçtikleri konular, halka doğrudan ulaşabilmeleri, anlam karmaşaları yaratmamaları ve romanlarında iyi bir sona ulaşabildikleri için beğeniyorum.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Toplumsal konularda yazmaya çalışıyorum. Çoğumuzun fark ettiği ama içsel yapısını kavrayamadığı ya da bilinç düzeyine getirmeyi reddettikleri, üşendikleri yaşantıları bilinçlilik hali ile kavramalarını amaçlıyorum.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

İstemek yetmez. Yazar olmayı amaç edinmek, denemek gerekir. Önümüze bazı fırsatlar çıkacaktır bunu fark etmeli ve cesaretle tutunmalıyız. Bol bol okumalı, gökkuşağı içinde kendi rengimizi yaratmalıyız.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın