in ,

Mavi at kafe

31762111

Bir yer düşünün elindeki telefonlara gömülmüş ya da başkalarının hayatlarını didikleyerek umarsızca iyi vakit geçirdiğini sanan insanlardan arınmış. Bir yer düşünün içeri girdiğin anda bambaşka bir huzur veren. Ön yargılardan hali, sahteliklerden uzak, gerçekten kalbini ortaya koymuş insanlardan oluşmuş müstesna bir evren.
Evet geçenlerde yolum böyle bir mekana düştü. Asla unutamayacağım bir gün geçirdim ve hiç farkına varmadığım şeyler keşfettim.

15292725_10211011189705431_757825215_o
Mavi At Kafe!
Sıradan ya da özenle dizayn edilmiş bir mekandan bahsetmiyorum. Ankara/Beşevler’ de bulunan bu kafenin çalışanları Şizofreni hastaları! Ünlü psikiyatr Haldun Soygür öncülüğünde kurulmuş prof. dr. Nuran Karancı’nın desteğiyle ODTÜ Psikoloji öğrencilerinin çalışmalarıyla gelişen bir kuruluş. Yüreklerini ortaya koyarak muazzam bir iş çıkardıkları kesin. Tabi sadece bu kadar değil herkes( Zehra, Mehtap, Perihan Hanım ve tanıma şansına erişemediğim diğerleri…) elinden geldiğince işin ucundan tutmaya çabalıyor ve bu kadar iyi niyet bir araya gelince ortaya hem çok ibretlik hem de çok muazzam bir tablo çıkıyor.
Benim içinse sadece oraya gidip o havayı solumak bile eşsiz bir deneyim oldu. Düşünmeden edemiyor insan o kafedeki gibi gönül bağı, el ele büyümenin verdiği mutluluk, iyi-kötü, güzel-çirkin bütün kalıpların sıcacık tebessümlerle eriyip gittiği bir dünya çok mu uzakta?
Aynı gökyüzünün altında tüm kötülüklere tüm bu kaosa inat birbirine kenetlenmiş bütün menfaatleri es geçip insanın özüne değer veren bir avuç inanan insan!
Evet, kıyamet kopmayacak! Henüz değil.

sizofreni-hastalari-mavi-at-kafede-calisarak-7854007_x_o

Gözlerimle değil ruhumla gördüm ve bizzat öğrendim. Bir yerlerde bir avuç da olsa samimiyet varsa bütün dünya savaş meydanı da olsa nafile. İyiliğin olduğu yerde kötülük kazanamaz.
Ve sen tıpkı milyarlarcası gibi ne yeterince kötü olup vicdanını söküp atamıyor, acı çekmekten kurtulamıyor ne de saf iyiliğe inanıp bir türlü yerinden kalkamıyorsun. Yazık ediyorsun..!
Başarmak zorunda değiliz ama çabalamak ve de safımızı belli etmek zorundayız sanırım biz bunu atlıyoruz. İyi olmak için bile rüşvet istiyoruz kendimizden, diğerlerinden. Hadi biraz gerçekçi olalım; kimsenin bizim iyiliğimize, insanlığımıza ihtiyacı yok! İyilik insan olmanın olmasa da insan kalmanın farzıdır.

15225354_10211011190305446_196783476_o
Ben uzun zamandır içimde can çekişen umudumu o gün tekrar kazandım sanırım. Çoğu insan adından bile bahsederken tedirgin olup sanki görmezden gelirse başına gelmeyeceğine dair safsatasına inanmakla meşgulken bir şizofreninin hayata attığı o (yer yer acıyla-zorluklarla kesişse de) mütebessim bakışı en derinime kazıdım. Yoluma yoldaş, yolculuğuma azık yaptım.

fft5_mf721619

Evet, zor bir hastalıkla mücadele ediyorlar, desteğe ihtiyaçları var belki ama daha ziyade fark ettim ki o gün asıl hasta bendim! Hastalıklı ve de sorgulanmamış yanlış inançlarımın mengenesinde boğulan ben. Ön yargılarımın kapanına kısılmış ben. Bencil ve her şeyin karşılıklı olduğuna inanan ben. Ah bu ben..! Ah bir bilsem, bir bilsen!

What do you think?

3 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Pİ Sayısı

Yıllık üye

Bir cevap yazın