in

Mornota yazarlarından: Ece Uyumaz

image001

Ece ilk öğretimini Mustafa Necati İlkokulunda tamamladı. Mehmet Niyazi Altuğ Anadolu Lisesinden 2012 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü 2013 yılında kazandı.

2016 – 2017 öğretim yılı ikinci dönemde erasmus programına katıldı. Università degli Studi Gabriele d’Annunzio’ da (İtalya – Pescara) bir dönem yabancı dil bölümünde İngilizce eğitim gördü. Döndüğünde, 2017 öğretim yılının sonunda, mezun oldu.

İstanbul Üniversitesinde formasyon sertifika programı kapsamında eğitim aldı. Aynı zamanda Gaia Dergi’de halen gönüllü çevirmenlik yapmakta ve İstanbul Üniversitesinin amatör kolektif tiyatro topluluğuna üyeydi.

Tiyatro, edebiyat, çeviri, resim, kolaj ilgi alanları arasında yer almaktadır. Kendisini genel olarak sanat ve çeviri alanlarında geliştirmek istiyor.

image003

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Bir arkadaşımın önerisiyle tanıştım. Web sitenizi inceledim ve aklımdan geçen ilk düşünce  “ben de bir şekilde bu ekibin parçası olmalıyım”oldu. Başvurumun olumlu sonuçlanması beni çok mutlu etti, iyi ki Mornota ile tanışmışım.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mornota’yı seviyorum. Kısaca özetleyecek olursam; Mornota eğlenceli, çeşitli ve farklı bir ortam. İçerik çeşitliliği farklı fikirlerdeki insanlara hitap ediyor, kültürel ihtiyacınızı karşılayacak özelliklerin tümüne sahip. Sanatın kıyısından da olsa geçen, benim gibi birisine kendileriyle çalışma fırsatını sağlıyor. Teşekkürler Mornota.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Kalem tutmaya başladığım yaşımdan beri iyi kötü, yarım yamalak da olsa bir şeyler yazıyorum. Okumayı yazmayı kendimi bildim bileli sevdim. Beni yazmam için iten bir dürtü var içimde, yazacağım şey en basitinden yapacaklar listesi bile olsa kağıdı kalemi elime almazsam  rahatlayamıyorum. Ancak ciddi manada odaklanma problemi yaşıyorum. Son zamanlarda kafamın içerisinde beliren “yazamıyorsun, yazmamalısın” düşüncesini susturmak ve kendi kafamın içinden çıkmak zorundaydım.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Yazarlar konusunda pek fazla ayrım yapamıyorum, odaklanabildiğim anda elime ne geçerse okuyorum. Beni en çok etkileyen yazarlar Virginia Woolf ve Sylvia Plath.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Yazmak eylemi benim için o kadar büyülü geliyor ki bazen sadece yazmış olmak için bile yazıyorum, itiraf ediyorum!Tek bir konuda yazma düşüncesi bana korkutucu geliyor, konu sınırlamam yok.Detaycıyım, minik ayrıntıları ve sıradanlığı seviyorum.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

Okuyun, okuyun, okuyun! Düşüncelerinizi eğitin, düşünmeyi öğrenin. Kendinizi çok sevin, mükemmelliyetçiliği bir kenara bırakın ve kafanızın içindeki yazamayacağınızı söyleyen yalancı ses kulak vermeyin.Sadece yazın, pes etmeyin.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın