in

Mornota yazarlarından: Gizem Ertan

54

Gizem Ertan Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü 3. sınıf öğrencisi, okul dışında bol bol okumayı, araştırmayı, egzersiz ve yemek yapmayı sever. Yabancı yapımlar ağırlıkta olmak üzere dizi ve film izlemek ilgi alanları arasında. Kısa bir süredir kullandığı bir bloğu var ve arada bir oraya duygularını, düşüncelerini aktarır.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Ara sıra yazı yazıyor ve bloğumda paylaşıyordum ancak yazılarımı kendi arkadaşlarım dışında kimsenin okumasını sağlayamıyordum ve o dönemde Facebook üzerinde ”Mornota”nın yeni yazarlar aradığını gördüm ve hemen başvurdum. Ne hoş ki ertesi gün kabul edildim ve bu ailenin bir parçası oldum.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

Düşüncelerinizi özgür bırakıyor, hayal dünyanızı ve bilgilerinizi yazıya döküp daha geniş kitlelere ulaştırabiliyorsunuz. Yeni yazılar okuyarak ufkunuzu genişletiyor aynı zamanda yeni yazar arkadaşlara ve onların bakış açılarına ortak olabiliyorsunuz.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Lise yıllarıma kadar çok fazla okumayı sevmeyen bir öğrenciydim aksine sadece yazmaktan hoşlanıyordum ama gördüm ki tek başına yazmak yeterli olmuyor aynı zamanda çokça okumakta lazım. Lise yıllarımdan itibaren okumayı ilk gayem haline getirdim böylece daha geniş bir bakış açısına sahip oldum. Beni yazmaya iten yegane şey tabi ki öncelikle içimde ki yazma ve paylaşma isteği ama bunu ortaya çıkaran şey ise annemin neredeyse kırk yıllık şiir defterini okumaktır.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Türk ve yabancı isimlerden birkaçını söylemem gerekirse; Sabahattin Ali, Jane Austen, Cengiz Aytmatov, İlber Ortaylı, John Steinbeck, Franz Kafka ve şuan aklıma gelmeyen birçok yazarı şevkle okuyorum.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Aslına bakarsanız hemen hemen her kategoride yazabilirim ancak bugüne kadar ağırlıkla hikaye türüne yöneldim. Ama sevdiğim bir film, kitap ya da toplumsal bir sorun üzerine yönelmekte bana göre. İçimdeki o an ki hisse göre konu belirliyorum, önceden planladığım ve yazdığım bir yazım henüz olmadı.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

Yazı yazmak tamamen tutku meselesi. Tutkunuzu, azminizi asla kaybetmeyin ve bol bol okuyarak kendinizi geliştirin. Bence genç yazarlar olarak hep daha iyisi için çabalamalı ve pes etmemeliyiz.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın