in

Mornota yazarlarından: Gülnaz Altaş

Gülnaz Altaş

Gülnaz Altaş Celal Bayar üniversitesinin 4.sınıf öğrencisi. Evrenin sahip olduğu her kudrete aşık ve meraklı. Dostoyevski, yaşasaydı en yakın dostu olabilecek bir kişiliğe sahip. Genellikle yalnız ama mutlu. Araştıran, öğrenmeyi çok seven ve biraz da dikbaşlı. Kendi halinde biri.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Mornotayla bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tanıştım. Ona yazdığım yazıları okurdum. Beğenisini kazanmış olmalıyım ki, beni bu güzel yere yönlendirdi.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mornota hakkındaki düşüncelerim ise; burası gerçekten özgür bir platform. Hiçbir konu sınırlaması yok. İçinizden ne geliyorsa, neye ilginiz varsa onu serbestçe yazabiliyorsunuz. Ayrıca bu düşüncelerinize ortak olabilecek bir çok insana ulaşabiliyorsunuz.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Ben yazmayı bir kaçış aracı olarak kullanıyorum. Gündelik hayatın sıkıntılarından kurtulmak için, duygularımı korkusuzca ifade edebilmek için, hayal gücümün sınırsızlığına erişebilmek için, itirafları art arda sıralayabilmek için yazıyorum. Söylemek istediklerimi üzerine alınması gereken insanların, duygularımı anlayabilmeleri için burayı tercih ettim. Beni yazmaya iten hep bu düşünceler oldu.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Beğendiğim yazarların en başında Dostoyevski var. Özellikle Yer Altından Notlar adlı kitabının tamamen beni anlattığını düşünüyorum. Onun dışında tüm yazarlara yaklaşımım ve ilgim hemen hemen birbirine yakındır.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Genellikle deneme yazıyorum. O an aklıma esen neyse elime geçen kağıda aktarıyorum. Konularım genelde ulaşamadığım insanlar üzerine oluyor. Onların erişilmezliğinin üzerimde bıraktığı etkileri yazmayı seviyorum. Bir an bile eriştiğimi hissedersem onlardan vazgeçiyorum. Dolayısıyla hislerim ne istiyorsa onu yapıyorum.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

Hepimizde biraz Dostoyevskilik var ve bunu ortaya çıkarmak için biraz cesur, biraz açık sözlü, biraz his yüklü ve çokça sevgi dolu olmalıyız. İçimizden ne geliyorsa hayali karakterlere yakıştırarak her şeyi itiraf etmeliyiz. Eğer düşüncelerinizde haklıysanız, o hayali karakterlerin gerçekleri elbet sizi bulacaktır.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın