in

Mornota yazarlarından: Handan Büşra

Handan Büşra

Büşra 7 yaşından beri dergi, 10 yaşından beri kitap, 18 yaşından beri evreni okuyor.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Yazmakla geçtiğini sandığım sancıları ve doğan dert yazılarımı paylaşıp anlaşılma ümidiyle internette dolaştığım bir sırada “işte burada biraz dinlenebilirim galiba” deyip girdim ve böylece tanışmış bulundum kendileriyle 

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Düşünceni özgür bırak!” müthiş bir şey. Benim gibi özgürlüğüne düşkün biri için tam bağdaş kurup oturmalık. Olduğunuz gibi değil de olmanız gerektiği gibi bir hayat yaşamaktan sıkıldıysanız burası sizin de nefes alabileceğiniz bir yer.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Kendimi bildim bileli yazarım ben. “Yazdığımı” uzun yıllar sonra bir yazar ağabeyle tanışınca fark etmiş olsam da, lise defterlerimin arasından çıkan yazılar gösteriyor benim yazmadan duramadığımı. Yazmak için değil, oturup bir yazı yazayım diye değil, o an yazmak istediğim için yazdığım yazılar bunlar hep. Yazmam gerekmiş gibi, yazmasam olmazmış gibi, yazmalıymışım gibi.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Yazı yazarken yazar olarak hissettiğim için yazmıyorum, okurken de ben bunları okumalıyım demiyorum. Çünkü bu bir kısıtlama ve ben noktalama işaretlerini dahi içimden nasıl geliyorsa o şekilde kullanmayı seven biriyim, kurallarına göre değil! Bu nedenle çoğunlukla edebi, bazen siyasi, canım isterse çeviri ama tercihen yerli eserler okuyorum.Klasik” haline gelmiş ve de popüler yazarlar elbette benim de okuyup beğendiğim eserler yazmışlar lakin benden size bu konuda tavsiye: İçinizden ne okumak geliyorsa, kimi samimi buluyorsanız onu okuyun. Toplumun dayattığı iyi yazar-kötü yazar algısına takılmadan okuyun. Çünkü okuma heyecanı ancak bu şekilde diri tutulabilir.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Edebiyat. Net. Kategorim ve röportajdaki dilim zaten bu konuda tercihime gereksinim olmayan bu durum hakkında ipucu veriyor olsa gerek.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

Yazın. Yazar olmak için değil, kendiniz için yazın.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın