içinde

Mornota yazarlarından: Onur Konaray

1234

Onur Konaray, takvim yapraklarının günlerden 21, aylardan Haziran’ı gösterdiği bir günde Ege’nin en şirin ilçesi olan Urla’da doğdu. Lise eğitimini İzmir’de çeşitli okullarda tamamladı. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesinde Kamu Yönetimi bölümü okumakta.

İki yıldır çeşitli şiir, düz yazı türünde yazılar yazmakta olan Onur’un edebiyata ilgisi Sabahattin Ali dizelerinde başladı.

Edebiyatın ve sanatın kimselerce pek bilinmeyen hikayelerini dinlemeyi, araştırmayı seven Onur sizlere bu konular ve yazıları hakkında ilginç ve güzel kesitler sunabilir.Öncülük ettiği ve bir gün çıkarmayı düşündüğü Instagram’da hali hazırda bulunan “Dergi Faraza” adında bir sayfası bulunmaktadır.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Mornota ile tanışmam biraz tesadüfi olaylar neticesinde gelişti. Bu site harici takip ettiğim birkaç siteden birinde yazan bir arkadaş vasıtasıyla Mornota ile tanıştım ve bence güzel bir tanışma oldu.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mornota her fikirden, farklı düşüncelerden insanların buluşabileceği ortak bir nokta. Kimimiz bu farklılıkta moru kimimizse diğer renkleri temsil ediyor gibi.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Kalemimle gerçek anlamda tanışmam yaklaşık bir yıl öncesine dayanıyor. Önce yaşadıklarımdan kesitler yazmayla başladım bu da mutsuz olduğum anlara tekabül ediyordu sonralarıysa bilinçaltımın ya da gözlemlediğim şeylerin bana yüklediği anlamları kağıda dökmeye başladım. Manisa’da okuyor, İzmir’de yaşıyorum. Haliyle gündelik yaşantımda çok farklı insanlar görüyor, çok farklı yaşamlarını kendi ağızlarından dinliyor ve bunlardan birtakım çıkarımlar yapıyorum. Beni yazmaya iten önemli bir şey bu bahsettiklerim ancak beni bu dünyaya iten çok değerli bir sebep var ki bu hepsinin önünde.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Bu topraklarda yetişen yazarlarımız gerçekten çok değerliler. Benim için bunların başında Sabahattin Ali gelir.

Gerek kısa ömründe ortaya koyduğu muhteşem eserleri gerekse ona yapılan cani girişimler beni onu anlamaya daha çok itti. Onun dışında Sunay Akın‘ın üslubu, Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin gibi aydın yazarlarımız bende büyük bir beğeni duygusu uyandırmıştır.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Genelde hikaye bazense şiir türünde yazılar yazıyorum Mornota’da. Konularımı seçtiğim belli bir kriter yok.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

“Hayat tüm duygular bir aradayken güzel, bizimle paylaşın.”

 

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

Ne düşünüyorsun

Bir cevap yazın